Vecāku biežākās kļūdas dzēriena izvēlē zīdainim

“Ko zīdainim dot padzerties? Šis ir jautājums, ko jaunie vecāki bieži uzdod konsultācijās. Pārrunājot bērna barošanas režīmu, var novērot vairākas kļūdas, ko mēdz pieļaut pieaugušie,” vairāk par dzērienu izvēli mazulim stāsta uztura speciāliste, Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.

Dzirdināšanas nosacījumi un rekomendācijas ir atkarīgas no tā, kā tiek barots zīdainis. Ja mazulis ir ekskluzīvi barots jeb saņem tikai mātes pienu, tad dzirdināt papildus nevajag līdz brīdim, kad uzsāk piebarošanu. Piebarošana, pēc Eiropas Bērnu gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura biedrības (ESPGHAN) rekomendācijām, jāuzsāk ne agrāk par 17 nedēļām un ne vēlāk par 26 nedēļām kopš bērna dzimšanas. Līdz ar to ekskluzīvi barotam zīdainim var nepiedāvāt ūdeni līdz pat 6 mēnešu vecumam.

Mazulim, kas nav sasniedzis gada vecumu, nav nepieciešams dot dzert sulas, pienu vai citus dzērienus

Zīdainim, kas saņem mākslīgo piena maisījumu, papildus nepieciešams dot padzerties vārītu, atdzesētu ūdeni vai speciālu ūdeni, kas paredzēts bērniem. Pietiek ar dažiem malciņiem dienā, pakāpeniski palielinot apjomu, mazulim augot. Pēc 6 mēnešu vecuma ūdeni vajadzētu dod padzerties visiem bērniem. Vienīgā un pareizā dzēriena izvēle līdz viena gada vecumam ir ūdens.

Mazulim, kas nav sasniedzis gada vecumu, nav nepieciešams dot dzert sulas, pienu vai citus dzērienus. “Pirmā kļūda – sula kā dzēriens. Sulas ir pārāk koncentrētas, satur daudz organisko skābju, kas kairina zīdaiņa gremošanas trakta gļotādu. Otrkārt, sulās (t.sk. arī 100% dabīgās un mājās spiestās) ir daudz cukura (dabīgā). Dzērieni ar augstu cukura koncentrāciju veicina zobu emaljas bojāšanos, kariesa rašanos, kā arī bērna pieradināšana pie saldajiem dzērieniem provocēs mazuļa atteikšanos dzert ūdeni,” akcentē Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina. Un nedrīkst aizmirst, ka cukurs arī nodrošina organismu ar enerģiju un 100 ml sulas dienā dos papildu 40–50 kcal, kas mazulim ir krietni augsts kaloriju daudzums.

Vienīgā un pareizā dzēriena izvēle līdz viena gada vecumam ir ūdens

Uztura speciāliste uzsver, ka līdzīga situācija ir arī ar mājās vārītiem kompotiem, sīrupūdeņiem vai sulām, kas ir atšķaidītas ar ūdeni, – šādi dzērieni nav domāti zīdaiņiem!

Otrā kļūda – govs piens kā dzēriens! Govs piens ir ēdiens, nevis dzēriens, tas var veicināt dzelzs deficīta anēmijas attīstību zīdainim, kurš jau tā ir pakļauts šim riskam. Govs pienu var piedāvāt bērniem pēc 12 mēnešu vecuma. Kefīru vai dzeramo jogurtu (noteikti bez piedevām) var dot bērniem ap 8–10 mēnešu vecumu, taču šie produkti arī nevar kalpot kā dzērieni – tā ir maltīte! 150 ml kefīra vai piena nodrošina zīdainim ap 100 kcal. Nepieciešamais kaloriju daudzums diennaktī zīdainim ap viena gada vecumu ir aptuveni 800–900 kcal. Tāpat uztura speciāliste nerekomendē piedāvāt zīdainim saldinātus piena dzērienus, piemēram, jogurtus ar dažādām garšām. Tādējādi bērns tiks pakļauts gan aptaukošanās, gan dzelzs deficīta anēmijas attīstības riskam.

Trešā kļūda – zāļu tējas! Nereti var lasīt un dzirdēt, ka bērniem jādod dažādas zāļu tējas, taču vecākiem jābūt piesardzīgiem ar šo tēju lietošanu bērniem līdz 12 mēnešu vecumam, jo jebkura zāļu tēja var mazulim izsaukt alerģisku reakciju, jo tās sastāvā ir ziedputekšņi. Mazāk to izraisa lapu zāļu tējas (tādas, kurās nav ziedu), kā arī tās, kuras paši esat lasījuši, jo šādām tējām ir mazāks kontaminācijas risks un te paši kontrolējat žāvēšanas un uzglabāšanas procesu. Pirms bērns ir sasniedzis viena gada vecumu, vecākiem obligāti jākonsultējas ar ģimenes ārstu par tējas iekļaušanu ēdienkartē.

“Aicinu vecākus censties strādāt pie tā, lai bērnu iemācītu dzert ūdeni. Dažkārt tas šķiet grūti, bet tas ir ļoti liels ieguldījums bērna veselībā un labsajūtā,” rezumē Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.

Uzturs

17. Februāris, 2020


Lasi vairāk