Rimi bērniem logo

5 mīti un patiesība par rīcību pēc kukaiņu koduma

Vasarā ejam dabā! Tas ir laiks, kad skrienam basām kājām un bez bēdu ripināmies pa zāli. Un – kur daba, tur arī dažādi kukainīši. “Rimi bērniem” bērnu veselības eksperte, pediatre Sanita Mitenberga stāsta un atspēko piecus mītus par dažādu kukaiņu kodumiem.

No kukaiņu kodumiem vasarā tiešām nav iespējams izvairīties, tāpēc jāmāk ar tiem sadzīvot un pareizi uz tiem reaģēt. Jāatceras, ka kukaiņu kodumi vairāk raižu var sagādāt alerģiskiem cilvēkiem.

1. Ja iedzeļ bite, var līdzēt dzēluma vietai pielikta zeme.

Šis ieteikums bieži dzirdēts tautas folklorā un latviešu filmās, jo palīdzēšot noņemt piepampumu. Tomēr ārste neiesaka to darīt, jo pastāv infekcijas risks. Pareizāk būtu vispirms izņemt dzeloni (ieteicams, ar pinceti), lai pārtrauktu indes ieplūšanu organismā.

Pēc tam vietu, kur iedzēlusi bite, vajadzētu palikt zem auksta, tekoša ūdens. Ja tas nav iespējams, var pielikt kaut ko vēsu.

No bišu dzēlieniem sevišķi jāsarga galva un kakls, jo, bitēm iedzeļot šajās vietās, var veidoties tūska, kas ir bīstama dzīvībai.

2. Uz blusu kodumiem jāsmērē “briljanta zaļais” šķīdums.

“Briljanta zaļo” jau kādu laiku neizmanto un nerekomendē ne jaundzimušā nabas kopšanai, ne uz citiem ādas bojājumiem. Ja bērnu sakodušas blusas, ārste iesaka lietot speciālas pretniezes un pretkodumu ziedes, kas palīdzēs mazināt niezi un uztūkumu. Ziedes var smērēt trīs reizes dienā. Tās ieteicams turēt ledusskapī, lai vajadzības gadījumā varētu uzklāt aukstas. Aukstums patīkami atvēsinās ādu un palīdzēs noņemt tūsku.

3. Uz ērces 10 minūtes pirms noņemšanas jātur spirta komprese.

No ērces piesūkšanās neesam pasargāts neviens, kas vien bauda vasaru zaļumos, tāpēc labi, ja vecākiem ir līdzi pirmās palīdzības aptieciņa, kur atrodas arī stingrs diegs, speciālā pincete vai cita veida instruments ērces pareizai noņemšanai.

Speciāli turēt kompresi uz ērces, kas piesūkusies ādai, gan nebūtu ieteicams – ne spirta, ne eļļas kompresi, kā kādreiz dzirdēts.

Pēc ērces noņemšanas piesūkšanās vietu vislabāk apstrādāt ar dezinfekcijas šķīdumu, kas nesatur spirtu, jo tas var kairināt bērna ādu.

4. Niezi odu koduma vietā var mazināt, uzsmērējot siekalas.

“Lai arī bērnībā tā ir darīts, neredzu, kādu pozitīvu efektu tas varētu dot,” saka ārste. Šādas koduma vietas labāk apstrādāt ar speciālajām pretniezes ziedēm.

5. Ja iedzeļ irsis, var nomirt.

Jā, šis ir kukainis, no kā tiešām vajadzētu uzmanīties, – tā dzēliens var būt nāvējošs.

“Ne visiem, protams, būs tāda reakcija, bet pēc irša dzēliena var sākties anafilaktiskais šoks – elpas trūkums, grūtības elpot, stiprs piepampums.

Tādā gadījumā nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība,” atgādina Sanita Mitenberga.

Ko vēl vērts atcerēties par kukaiņu dzēlieniem

  • Ja pēc dzēliena traumētā vieta niez un rada diskomfortu, ieteicams lietot speciālas pretniezes ziedes.
  • Pašsajūtu var uzlabot arī vēsuma kompreses.
  • Ja bērnam ļoti niez vai piepampst koduma vieta, iekšķīgi var lietot antihistamīnus.
  • Ja bērns, ko sadzēluši kādi kukaiņi, pēc dabas ir alerģisks, antihistamīnus ieteicams lietot, negaidot alerģiskās reakcijas.
  • Ja pēc bites, lapsenes, irša vai citu kukaiņu dzēliena parādās elpas trūkums, sēcoša elpošana, samazinās asinsspiediens, pat zūd samaņa vai ir šoks, nekavējoties jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība!
Veselība

08. Augusts, 2022


Lasi vairāk