7 vienkāršas gudrības, kā dzīvot, lai nesaaukstētos
Rimi Bērniem eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga skaidro, ka parasti saslimšana ar vīrusu infekcijām ilgst apmēram 7 dienas, bet bērniem, kuriem ir kādas hroniskas slimības, saaukstēšanās var ilgt līdz 2 nedēļām. Saaukstēšanās simptomi ir atkarīgi no vīrusa infekcijas.
Ir vairākas ārstu ieteiktas un praksē pārbaudītas, turklāt vienkāršas metodes, kā sevi un savus bērnus pasargāt no saslimšanas ar vīrusu infekcijām.
Mazgāt rokas
Rokas jāmazgā pēc iespējas biežāk. Ir vīrusi, kas izplatās ar gaisa pilieniem, tieša kontakta un gastrointestināli jeb rokas–mute ceļā. Tātad rokas jāmazgā ne tikai pēc tualetes apmeklējuma, bet arī pēc laika pavadīšanas veikalā un sabiedriskajā transportā. Vīrusi mēdz būt uz priekšmetiem, rokturiem, preču groziem, kā arī uz drēbēm.
Ģērbties atbilstoši laikapstākļiem
Ja ārā ir plus 5 grādi, nevajadzētu bērnu saģērbt tā, it kā būtu īsts ziemas spelgonis un mīnus 15 grādu. Bērni parasti kustas vairāk nekā pieaugušie, tāpēc ātrāk sasvīst. Savukārt, ja ārā ir sals, jāizvēlas apģērbs, kas atbilst šiem laikapstākļiem.
Izgulēties un atpūsties
Bērnam ir svarīgi izgulēties, ļaut organismam atpūsties un atgūt spēkus. Bērnudārzniekam naktī jāguļ vidēji 9–10 stundas. Ja bērns ir pārguris vai stresā, imunitāte pazeminās un viņš ir jutīgāks pret saaukstēšanos.
Parasti saslimšana ar vīrusu infekcijām ilgst apmēram 7 dienas, bet bērniem, kuriem ir kādas hroniskas slimības, saaukstēšanās var ilgt līdz 2 nedēļām
Mazāk sabiedrisko vietu
Gripas sezonā pēc iespējas mazāk vajadzētu apmeklēt vai ilgstoši uzturēties publiskās vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, – lielveikalos, atpūtas zonās un citās vietās.
Regulāri vēdināt telpas un uzturēties svaigā gaisā
Regulāra telpu vēdināšana ir ikdienas rituāls. Īpaši svarīgi tas ir tad, ja kāds no ģimenes locekļiem jau ir saslimis. Svaigs gaiss un regulāras pastaigas lieliski stiprina imunitāti.
Dzert daudz šķidruma
Ļoti svarīgi ir pietiekami daudz uzņemt šķidrumu. Te derēs princips – labāk vairāk nekā par maz. Dzert var ne tikai ūdeni, bet arī zāļu tējas un svaigas augļu sulas. Tas neļaus izžūt gļotādām un “aizskalos” vīrusu no organisma.
Ēst vērtīgus produktus
Izvēlies ikdienas ēdienkartē iekļaut produktus, kas palīdz stiprināt organismu pret iebrucējiem.
- Ķiploks satur vielas, kas samazina infekciju risku. Ķiplokam ir pretmikrobu un pretvīrusu darbība. Svarīgi ir ne tikai apēst 1–2 ķiploka daiviņas dienā, bet arī ieelpot ķiploka smaržu, kas satur ēteriskās eļļas, fitoncīdus un fitosterīnus.
- Medus ir viens no zināmākajiem palīgiem saaukstēšanās gadījumos, jo satur imūnaktīvās vielas, kas stiprina imunitāti. Medus rada siltuma sajūtu ķermenī.
- Pierādīts, ka C vitamīns samazina saaukstēšanās simptomus par 8 %. C vitamīna avoti ir citrusaugļi, cidonijas, skābie āboli. No Latvijas produktiem tas visbagātīgāk koncentrējies upenēs, taču labs avots būs arī citas ogas, piemēram, mellenes un dzērvenes. Tāpat ļoti vērtīgs C vitamīna avots ir kāposti, jo tie šo vitamīnu saglabā pat pēc apstrādes. Pārāk gan nevajadzētu aizrauties ar lielām devām, jo C vitamīnu var pārdozēt. Tas izpaužas kā alerģiskas reakcijas uz ādas.
28. Novembris, 2019