Ar vai bez apaviem mājas apstākļos. Kā labāk?
Mājas apstākļos bērnam, kuram nav konstatētas nekādas problēmas ar stāju, gaitu vai pēdu attīstību, labāk ir staigāt bez apaviem, jo pēdu muskuļu attīstība vislabāk notiek tikai tad, ja pēda ir brīva un tā var saskarties ar dažādām nelīdzenām virsmām. Pēdai saskaroties ar virsmu, tiek trenēts gan līdzsvars, gan dažādi receptori. Tāpēc ir ļoti ieteicams staigāt pa dažādas struktūras virsmām – piemēram, pa čiekuriem, akmentiņiem, smiltīm. Tieši saskares virsmu dažādība trenē pēdu, nevis apavu valkāšana.
Vai apavi stiprina potīti?
Jāņem vērā, ka apavu pamata funkcija ir aizsargfunkcija. Tāpēc, ja grīdas segums mājās ir normāls un nav nekāda traumu riska mazuļa pēdām, apavus, dzīvojoties pa mājām, vilkt nevajadzētu. Protams, ja mājās norit kādi būvdarbi, kas rada risku traumēt pēdas, uz to brīdi apavi būtu nepieciešami.
Reizēm ir dzirdēts viedoklis, ka apavi kaut kādā veidā var stiprināt pēdu un potīti. Ir jāsaprot, ka apavi var tikai fiksēt un stabilizēt pēdu, īpaši, ja ir ar cietu kapi un stingri, taču, ja tie ir parasti, mazuļa pēdu saites stiprinātas netiks. Pēdas var stiprināt tikai ar vingrojumiem, jo muskuļi trenējas slodzes laikā, nevis imobilizēti, kas notiek, kad apavi fiksē potīti. Lai arī stingriem apaviem mazliet piemīt stabilizējoša funkcija, pēdas vai saites tie nestiprina. Jāatceras, ka apavi, kas nav ortopēdiskie, ārstēšanas funkciju neveiks.
Pēdai saskaroties ar virsmu, tiek trenēts gan līdzsvars, gan dažādi receptori. Ir ļoti ieteicams staigāt pa dažādas struktūras virsmām – piemēram, pa čiekuriem, akmentiņiem, smiltīm
Aukstas grīdas! Vai uzvilkt kurpītes?
Ja mājās ir auksta grīda, tad šādā situācijā tomēr labāk būtu bērnam uzvilkt kādas biezākas zeķes ar pretslīdēšanas gumijām, nevis apavus. Ļoti vēlams izvairīties no mīksto zābaciņu vilkšanas – lai arī tie izskatās ļoti mīlīgi, tie nenāk par labu bērna pēdas attīstībai. Šādi zābaciņu traucē pēdai veidot normālu kontaktu ar virsmu, līdz ar to – attīstīties pēdai. Tāpat šādi apavi destabilizē potīti, jo pēdai nav fiksācijas un tā diezgan brīvi kustēsies pa šādu apavu. Visticamāk, ka zābaki traucēs bērnam brīvi un ērti pārvietoties, līdz ar to ir riski, ka pēda un potīte var nepareizi attīstīties.
Liek pēdas uz iekšu vai staigā uz pirkstgaliem?
Ir dzirdēts, ka vecāki reizēm tādas bērna izpausmes kā staigāšanu uz pirkstgaliem vai pēdu likšanu uz iekšu vēlas risināt ar apavu nēsāšanu mājas apstākļos. Tomēr ne vienmēr tam par pamatu ir problēmas pēdās vai potītēs. Šādas situācijas ir jāanalizē kompleksi – kāpēc bērns staigā tieši tā? Ir jāpēta bērna stāja un gaita kopumā. Ļoti bieži gadās, ka šādas izpausmes ir saistītas ar muskuļu tonusu vai ar kādiem sarežģījumiem iegurnī, nevis ar bērna pēdām. Tāpat staigāšana uz pirkstgaliem var būt kā sekas piedzīvotai lielai mehāniskai slodzei uz kaklu dzemdību procesā, taču ar šīs problēmas risināšanu nodarbojas osteopāti. Protams, tam par pamatu var būt arī saišu vājums potītē vai pēdā, tomēr katrs gadījums sākumā ir rūpīgi jāizmeklē, un tikai pēc tam var spriest, kāda ārstēšana būs nepieciešama – apavu nēsāšana, vingrošana vai cita medicīniska iejaukšanās.
Visbiežāk ārstnieciskie apavi tiek izgatavoti individuāli, ievērojot pēdas deformāciju un ortopēdisko slimību
Kad apavi ir vēlami
To, kad apavi būtu nepieciešami ikdienā arī mājas apstākļos, parasti nosaka ortopēds, konstatējot kādas ortopēdiskas problēmas. Tādos gadījumos parasti tiek nozīmēti vai izgatavoti speciāli apavi, kas koriģē pēdas pozīciju. Visbiežāk ārstnieciskie apavi tiek izgatavoti individuāli, ievērojot pēdas deformāciju un ortopēdisko slimību. Parastie apavi, kas ir nopērkami veikalā, veic aizsargfunkciju un dažreiz stabilizē potīti.
02. Novembris, 2020