Autosēdeklīša izmantošana ziemā. 6 svarīgi padomi
Rimi Bērniem eksperte, sertificēta bērnu fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča stāsta par būtiskāko, kas jāzina vecākiem, uzsverot, ka, iegādājoties sēdeklīti, svarīgi ir noskaidrot, vai tas ir sertificēts.
1. Novieto autosēdeklīti pareizi
Latvijā saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem* sēdeklītis vai paliktnis bērnam nepieciešams no dzimšanas līdz 150 centimetru augumam. Svarīgi, lai bērna autokrēsls būtu atbilstošs viņa vecumam un augumam. Šobrīd speciālisti rekomendē saglabāt atmugurisku pārvadāšanas pozīciju maksimāli ilgi – līdz trim gadiem un ilgāk, jo pētījumi un statistikas dati rāda, ka tas ir vismaz piecas reizes drošāk. Tā kā mazuļa kakla cīpslas un muskuļi nav pilnībā izveidojušies, ja frontālas sadursmes vai straujas bremzēšanas gadījumā bērns sēž ar skatu braukšanas virzienā, kakls nespēj noturēt galvu, kas tiek spēcīgi triekta uz priekšu. Ja bērns šajā situācijā sēž atmuguriski un ir pareizi piesprādzēts, trieciens vienmērīgi sadalās uz muguras daļu, mazinot iespēju gūt traumas. Bērna autosēdekli nedrīkst piesprādzēt priekšā, pirms nav atslēgti automašīnas gaisa spilveni, jo avārijas gadījumā spēcīgu triecienu saņems gan autosēdeklis, gan tajā esošais mazulis.
2. Sēdinot autosēdeklītī, novelc biezās drēbes
Autosēdeklīša integrētās jostas jānostiprina stingri, maksimāli tuvu bērna ķermenim. Daudzi vecāki ziemā šo ļoti svarīgo prasību neievēro, jo, iespējams, nezina, ka biezās ziemas drēbes, apjomīgās jakas un siltie kombinezoni neļauj pareizi un droši nostiprināt jostas. Trieciena brīdī drošības jostas var nenoturēt bērnu un viņš var izslīdēt no krēsliņa. Tas nozīmē, ka, liekot mazo autosēdeklī, biezās ziemas jakas ir jānovelk! Lai, ziemā ieliekot bērnu autokrēsliņā, viņš nesaltu, krēsliņu labāk turēt nevis aukstajā automašīnā, bet mājās. Ieliekot mazuli krēsliņā, biezās ziemas drēbes novelk, un mazuli apsedz ar siltu pledu. Kāpjot ārā, uzģērbj ziemas virsdrēbes.
Ja automašīnā ziemā ir ieslēgta sildīšanas funkcija, gādā, lai temperatūras kontrasts salonā un ārā nav pārāk liels. Ja ļoti sakarsis bērns uzreiz nenokļūst āra aukstā gaisā, ir viegli saaukstēties.
Liekot mazo autosēdeklī, biezās ziemas jakas ir jānovelk!
3. Ģērb kā sīpoliņu
Tāpat kā ejot ārā, arī braucot automašīnā, ir ērti bērnu ģērbt pēc sīpoliņa principa. Proti, vairākas kārtas, kuras var pa vienai ģērbt nost vai uzģērbt atpakaļ. Vienmēr der iegaumēt formulu – bērns, kas aktīvi kustas, jāģērbj par vienu kārtu mazāk nekā pieaugušajiem, bet mazuli, kas vēl nestaigā un ir mazkustīgs, par vienu kārtu vairāk nekā pieaugušajiem.
Vilnas zeķītes un cimdi, siltākas flīsa zeķes vai siltie zābaciņi ļaus noturēt siltumu, sēžot sēdeklītī, kurā nav iespējams izkustēties.
4. Pareizi uzliec drošības jostas
Pareizi uzliktas drošības jostas ir pats svarīgākais, lai autosēdeklis pildītu pašu galveno funkciju – noturētu bērnu vietā automašīnas trieciena brīdī. Tāpēc tām jābūt pareizi nospriegotām. Vienkāršākais veids, kā pārliecināties, ka mazais piesprādzēts pietiekami stingri, ir viena pirksta tests. Proti, ja zem autosēdekļa jostām plecu daļā nevar pabāzt vairāk par vienu pieauguša cilvēka pirkstu, varat droši doties ceļā. Sēdeklītī nedrīkst likt nekādus papildu spilventiņus un siltinājums, ja vien tos nav paredzējis ražotājs. Lielākiem bērniem patīk izvilkt no siksnām rokas, tad mazais paliek piesprādzēts tikai no apakšas, un tas nav droši.
Autokrēsliņā var būt speciāli ražotāja paredzēti ieliktnīši, lai zīdainim, kas vēl nesēž, būtu ērtāka pusguļus pozīcija. Ja bērns ir saģērbts pārāk silti, speciālos ieliktņus drīkst izņemt. Kad bērns jau sēž, tos vispār nevajadzētu izmantot.
Lielākiem bērniem patīk izvilkt no siksnām rokas, tad mazais paliek piesprādzēts tikai no apakšas, un tas nav droši.
5. Pievērs uzmanību pozas ērtībai
Ja jābrauc ilgāk par trim stundām, bērns ir jāizņem no sēdeklīša un jāļauj viņam izkustēties. Ja bērns guļ, modināt nevajag, bet jāpievērš uzmanība, lai viņš neguļ asimetriskā pozā, galva nav atmesta, ar siksnām nospiesti kādi iekšējie orgāni. Pievērs uzmanību, lai siksnas nespiež plecus, bet vienlaikus ir arī pietiekami stipri nospriegotas, lai noturētu bērnu trieciena laikā.
Lielākoties mazuļi autokrēsliņā ceļojuma laikā guļ. Šūpošana, skaņas un kustību ierobežošana zīdainim palīdz iemigt. Bērniem līdz gada vecumam parasti nav nelaba dūša, biežāk šī sajūta parādās ap gada vecumu un vecākiem bērniem.
6. Atļaut izkustēties
Ilgi bērnu turēt autosēdeklītī bez vajadzības nedrīkst. Ja nepieciešams kaut kur doties, bērns ir jāliek sēdeklītī, bet pārējā laikā viņu tajā turēt nevajadzētu. Autokrēsliņš domāts tikai, lai bērnu transportētu. Novērots, ka vecākiem patīk lietot autosēdekli arī bērna pārnēsāšanai vai kā ērtu ierīci mazuļa ierobežošanai laikā, kamēr viņu baro. To noteikti nedrīkstētu darīt. Arī autosēdeklīšu instrukcijās ir norādīts, ka bērnus mazā vecumā sēdeklī nedrīkst turēt ilgāk par 1,5 stundām, bet pēc tam jāļauj izkustēties, atbrīvot muskulatūru un atpūtināt muguru.
* Latvijas Ceļu satiksmes noteikumu 185. panta 1. daļā norādīts: “Ja automobilī, kura sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, pārvadā bērnu, kura augums nepārsniedz 150 cm, bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem, un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.”
11. Decembris, 2020