Bērna zobu veselības pamats – rūpīga tīrīšana un mazāk salda
Zobu kariesu uzskata par hronisku slimību, un izplatītākie iemesli sliktajam zobu stāvoklim ir nepietiekama zobu higiēna un pārlieku liels cukura patēriņš ikdienā un starp ēdienreizēm.
Kas jāzina jau grūtniecības laikā
Par mazuļa veselu zobu attīstību mammai jāsāk domāt jau grūtniecības laikā. Zobu aizmetņi auglim veidojas 6. grūtniecības nedēļā, tāpēc topošajai māmiņai par veselīgu, pilnvērtīgu uzturu un pašas mutes veselību ir jādomā visu gaidību laiku. Ietekmi uz zobu aizmetņu veselību atstāj D vitamīna trūkums un dažu medikamentu lietošana.
Pirmie piena zobi bērnam sāk šķilties ap piekto sesto dzīves mēnesi, tomēr ir gadījumi, kad tie var izaugt arī krietni agrāk. Līdz trīs gadu vecumam kopā izšķiļas 20 zobi – 10 augšžoklī un 10 apakšžoklī.
Zobu tīrīšana
• Kad bērnam parādās pirmie piena zobi, ir svarīgi tos sākt tīrīt. Jātīra divas reizes dienā – no rīta un vakarā, bet labākai zobu veselībai iesaka tos tīrīt arī pirms diendusas.
• Kamēr mazulim vēl ir tikai divi zobi, tos var tīrīt ar sterilu marles gabaliņu vai speciāliem uzpirksteņiem. Tiklīdz zobu ir vairāk, tos jāsāk tīrīt ar speciāli mazuļiem paredzētu zobu birsti. Zobu birste jāmaina ik pēc trim mēnešiem un jāizvēlas atbilstoši bērna vecumam, kas parasti rakstīts uz tās iepakojuma.
Kad mazuļa mutē vienā rindā ir četri vai vairāk zobu, no mutes dobuma tīrīšanas ar marli vai silikona birstīti ieteicams jau pāriet uz zobu birsti un bērniem paredzētās zobu pastas lietošanu. Bērni līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst izmantot pieaugušajiem domāto pastu, jo tās saturs nav paredzēts norīšanai un var kaitēt mazuļa veselībai.
• Bērns no septiņu gadu vecuma var sākt lietot pieaugušajiem domātās zobu pastas. No 7 līdz 12 gadu vecumam piena zobi nomainās uz pastāvīgajiem zobiem, tāpēc ieteicams izmantot pastu ar augstāku fluora koncentrāciju. Kad parādās vairāki pastāvīgie zobi, ir svarīgi sākt tos diegot.
• Zobu tīrīšanai jābūt kā rotaļai, tādējādi pamazām bērnu pieradinot pie šīs procedūras. Kad mazulis jau iemācījies un vēlas zobus tīrīt pats, būtu tomēr labi vecākiem tos pēc tam pārtīrīt.
Bērni līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst izmantot pieaugušajiem domāto pastu, jo tās saturs nav paredzēts norīšanai un var kaitēt mazuļa veselībai.
Ciemos pie stomatologa
Pirmajai bērna vizītei pie zobārsta būtu jābūt ne vēlāk kā gada vecumā, taču vairums vecāku nogaida, līdz mazulim ir izšķīlusies lielākā daļa piena zobu (parasti tas notiek 2–3 gadu vecumā). Tajā laikā zobu kariess un kaitīgie ieradumi, piemēram, īkšķa sūkāšana, var būt jau iespaidojuši zobu stāvokli un arī sakodienu.
Lai mazinātu kariesa ietekmi uz zobiem, vislabāk ir sākt ar regulāru zobu higiēnista apmeklējumu, kas novērtēs bērna zobu veselības stāvokli, sakodienu, veiks zobu aplikumu tīrīšanu un uzklās gela aplikāciju ar fluorīdu. Zobu higiēnistu būtu vēlams apmeklēt divas reizes gadā.
Stomatologs – valsts apmaksāts
Lai arī diskusijas par to, cik patiesībā ir pieejami valsts apmaksātie pakalpojumi bērniem un kāda ir to kvalitāte, joprojām ir karstas, tomēr jāatgādina, ka Latvijā līdz 18 gadu vecumam bērniem pienākas bezmaksas zobārstniecības un zobu higiēnas pakalpojumi.
Bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumi pilnā apjomā tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem.
Bērniem tiek apmaksāta arī zobu higiēna:
• 2–6 gadu vecumā – vienu reizi gadā;
• 7–18 gadu vecumā – vienu reizi gadā (izņemot 7, 11 un 12 gadu vecumā – tad divas reizes gadā).
Zobārstniecības pakalpojumus par valsts budžeta līdzekļiem sniedz tie zobārstniecības speciālisti un ārstniecības iestādes, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.
Ārstniecības iestādes, kuras šādus pakalpojumus sniedz, ir atrodamas šajā vietnē.
Padzerties bērniem jāpiedāvā tikai tīrs ūdens. Saldinātas tējas, sulas un limonādes ļoti bojā zobus.
Ieradumi, no kuriem vajadzētu atteikties
• Kad parādās pirmie zobi, pēc iespējas ātrāk būtu jāatsakās no ēšanas naktī. Gan krūts bērniem, gan tiem, kas tiek baroti no pudelītes, ir paaugstināts “pudeļu kariesa” risks.
• Padzerties bērniem jāpiedāvā tikai tīrs ūdens. Saldinātas tējas, sulas un limonādes ļoti bojā zobus. Nekontrolēts cukura daudzums bērniem ir galvenā inde, kas izraisa zobu bojāšanos. Un ne jau tikai konfektes vai cepumi ir pie vainas, tie ir arī slēptie cukuri, kā sulas, gāzēti dzērieni, sīrupi, komerciāli pārtikas produkti.
• Pieradiniet bērnu nenašķēties starp ēdienreizēm. Pieļaujot biežās našķēšanās, vecāki pat nenojauš, cik daudz ļauna tiek nodarīts zobiem, piedevām šie nereti ir tie gadījumi, kad talkā nāk arī izteikums no mammām, ka “mans bērns neko normālu neēd”. Visu dienu ik pa laikam ēdot, mutes dobuma skābes līmenis nespēj normalizēties, siekalu plūsma nespēj pašattīrīt zobus, un zobi sāk bojāties. Īpaši piena zobi – pietiek ar dažām nedēļām intensīvas cukura ietekmes, lai tie sabojātos.
• Dodiet bērnam grauzt cietākus dārzeņus un augļus, lai tādējādi attīstītu un trenētu žokli un tā muskulatūru.
Aplikācijas zobu tīrīšanas priekam
Zobu tīrīšanu var veikt ar prieku, kā rotaļu. Šim mērķim ir dažādas aplikācijas, ko var lejupielādēt tālrunī. Lai palīdzētu bērnam atcerēties par zobu tīrīšanu, Latvijā ir izveidota mobilā aplikācija “Zobs”, kas ik dienu īpašos laikos atgādinās, ka jāiztīra zobi un cik ilgi tas ir jādara. Bērniem patīk! Mobilo aplikāciju bez maksas var lejupielādēt “Google Play” veikalā.
03. Septembris, 2018