Bērnam nepietiekams svars. Kā pabarot mazsvarnieku?
Nepietiekams svars ir jāārstē, bet par to, kā veidot pilnvērtīgu ēdienkarti šādam bērnam, stāsta „Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
Maza svara iemesli
Uzsākot jebkuru ārstēšanu, vispirms ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai pediatru, kas nosūta veikt analīzes un nepieciešamos diagnostikas izmeklējumus.
Sliktai svara dinamikai var būt vairāki organiskie faktori. Izplatītākie iemesli ir:
• nespēja sagremot vai uzsūkt uzturvielas, kā tas ir, piemēram, slimojot ar celiakiju vai cistisko fibrozi; • pārmērīgs uzturvielu zudums, ko izraisa vemšana, hroniskā caureja;
• palielinātas prasības pēc uzturvielām sakarā ar pamata slimību, piemēram, hroniskas sirds un asinsvadu un elpošanas sistēmas slimības, hroniskas infekcijas;
• nespēja pilnīgi metabolizēt jeb uzsūkt uzturvielas vielmaiņas slimību gadījumā;
• samazināta uzturvielu uzņemšana funkcionālo traucējumu dēļ, piemēram, zīšanas un rīšanas refleksa traucējumi, stomatīts, gingivīts.
Tā kā nepietiekams svars var būt nopietnas slimības izpausmes, pirms mainīt ēšanas ieradumus, noteikti ir jākonsultējas ar ārstu. Tikai pēc tam, balstoties uz veiktajiem izmeklējumiem, var izveidot ēšanas plānu, lai bērns saņemtu vairāk uzturvielu.
RĪCĪBAS PLĀNS VECĀKIEM
Uztura dienasgrāmata
Vecākiem jāseko līdzi tam, ko, kad un kā bērns ēd. Veidojiet uztura dienasgrāmatu. Tajā atzīmējiet gan izdzertā šķidruma daudzumu, gan našķēšanās reizes starp ēdienreizēm, gan to, cik liels ir pārtraukums starp ēdienreizēm, kā arī – ko bērns dara ēšanas laikā, kāds ir viņa garastāvoklis un cik ilgst viena ēdienreize.
Kāpēc ir svarīgi veidot uztura dienasgrāmatu? Gan vecāki, gan speciālisti, analizējot bērna dienas režīmu un uztura dienasgrāmatu, varēs pamanīt noteiktas likumsakarības. Piemēram, īsi pirms pamata ēdienreizes bērns apēd konfekti, cepumu vai augli, tādējādi samazinot apetīti pirms „kārtīgas” maltītes.
Ja bērns ēšanas laikā vai īsi pirms tam dzer ūdeni vai kādu citu šķidrumu, tas veicina ātrāku sāta sajūtu. Apetīti var ietekmēt pārāk garas pauzes starp ēdienreizēm vai arī ļoti īsi starplaiki, jo tad bērns vēl nepaspēj sajust izsalkumu.
Ja bērns ēšanas laikā vai īsi pirms tam dzer ūdeni vai kādu citu šķidrumu, tas veicina ātrāku sāta sajūtu. Apetīti var ietekmēt pārāk garas pauzes starp ēdienreizēm vai arī ļoti īsi starplaiki, jo tad bērns vēl nepaspēj sajust izsalkumu.
Psiholoģisku pretreakciju var izsaukt arī pārlieku liela vecāku koncentrēšanās un uzstājība jautājumos, kas saistās ar ēšanu. Bērns ēšanas laikā jūt emocionālo spriedzi un nejūtas labi. Ir novērots, ka bērniem ar ilgstoši negatīvu svara dinamiku ir ļoti raksturīgi, ka viņu vecāki ir tik „saspringti” uz visu, kas saistīts ar ēšanu, ka pats ēšanas process vairs nesagādā baudu.
Pareiza ēdienkarte
Ja, izveidojot uztura dienasgrāmatu, nekādas kļūmes netiek atklātas, tad nākamais solis, ko var darīt vecāki, ir pareizi veidot ēdienkarti.
Svarīgi ir izvērtēt, cik lielas porcijas tiek pasniegtas. Ja nepieciešams, palieliniet porciju apjomu – sākumā par vienu ceturtdaļu. Savukārt, ja apēstā ēdiena apjoms ir ierobežots, proti, bērns vai nu atsakās no ēdiena, vai arī ir atgrūšana vai vemšana, tad ēdiens jāgatavo ar paaugstinātu kaloriju daudzumu. Paaugstināt ēdiena kaloritāti, nepalielinot tā apjomu, ir vienkārši – palielinot tauku saturu uzturā. Piemēram, pievienojot 1 tējkaroti augu eļļas (olīveļļas, saulespuķu, rapšu vai vīnogu kauliņu eļļa), govs vai kokosriekstu sviesta. Vārot putru, ieteicams pielikt 1 tējkaroti sviesta, 1–2 ēdamkarotes saldā krējuma vai kokosriekstu piena, kurā ir vairāk kaloriju.
Piedāvājiet bērnam uzkodas – riekstus un sēklas. Tie satur gan daudz olbaltumvielu, kas nodrošina augšanu un attīstību, gan taukos šķīstošus vitamīnus un vērtīgās nepiesātinātās taukskābes.
Var gatavot veselīgus un barojošus paštaisītus kokteiļus uz sulas, piena vai piena analoga bāzes, piemēram, tie varētu būt sojas, rīsu, mandeļu vai auzu piena dzērieni, kam papildus pievieno augļus, blenderētus riekstus un sēklas.
Piedāvājiet bērnam uzkodas – riekstus un sēklas. Tie satur gan daudz olbaltumvielu, kas nodrošina augšanu un attīstību, gan taukos šķīstošus vitamīnus un vērtīgās nepiesātinātās taukskābes.
Dzert var dot sulas vai citus saldinātus mājās taisītus dzērienus, piemēram, mājās vārītus kompotus, tējas un kakao. Tie rosinās ātrāku izsalkuma sajūtu, jo veicina glikozes līmeņa svārstības.
Pievērsiet uzmanību tam, vai bērns saņem pietiekami daudz olbaltumvielu ar gaļu, zivīm, olām un piena produktiem. Ja ir samazināts svars, priekšroka ir produktiem ar paaugstinātu tauku saturu.
Slikta svara dinamika bērniem veģetāriešiem vai vegāniem var būt saistīta ar to, ka ēdienā ir pārmērīgi daudz šķiedrvielu, kas noslogo bērna gremošanas trakta darbību, veicina ātrāku sāta sajūtu, mazina izsalkumu un arī uzturvielu uzsūkšanos, piemēram, dzelzs.
Nepietiekams svars var būtiski pasliktināt bērna veselību, tāpēc šo problēmu nedrīkst atstāt novārtā un ir jāmeklē tās sakne, gan konsultējoties ar ārstiem speciālistiem, gan izveidojot ēdināšanas plānu ar uztura speciālista palīdzību.
Foto: Shutterstock
28. Februāris, 2018