Rimi bērniem logo

Kā jābūt iekārtotai zīdaiņa guļvietai, lai tā būtu droša?

No vienas puses šķiet, ka jautājums ir pavisam vienkāršs. Kad bērns piedzimis, saklājam sagādāto mazuļa gultiņu, liekam tajā atvasi un novēlam saldus sapņus. Taču vecākiem jāzina vairākas lietas, kā izvēlēties gultiņu un to iekārtot. Vairāk stāsta Rimi Bērniem eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

Gultiņas izvēle
Visbiežāk vecāki saviem mazuļiem iegādājas koka redeļu gultiņas, kas ir ļoti praktiskas, jo pasargā mazuli no izkrišanas tad, kad sācis velties un pārvietoties pa gultu.

Ideāli, ja gultiņai ir vairāki guļamās virsmas pacelšanas līmeņi. Pirmajiem dzīves mēnešiem var izmantot augstāko līmeni, bet, bērnam augot, pamazām pāriet uz zemāko līmeni, lai atvasei būtu droši.

Gultiņām mēdz būt ritentiņi, tādēļ vienmēr rūpīgi jāpārliecinās, vai tie ir stabili piemontēti un vai bremžu sistēma ir kvalitatīva.

Svarīgi pievērst uzmanību, no kādiem materiāliem gultiņa darināta. Labāk neizvēlēties lakotas gultiņas, jo tai var būt kaitīgi izgarojumi.

Reizēm vecāki patstāvīgai lietošanai izmanto tā saucamās ceļojumu gultiņas, taču tās ir piemērotas īslaicīgai vajadzībai. Ceļojumu gultiņas parasti gatavotas no sintētiskiem, slikti elpojošiem materiāliem. Šādā gultiņā bērns var svīst un slikti izgulēties.

Par drošību gultiņā un pareizu gulēt likšanu pasaulē runā tādēļ, lai mazinātu tā saukto pēkšņās nāves sindromu zīdaiņiem.

Vecākiem reizēm patīk gultu izskaistināt ar baldahīniem un apliekamajām drošības maliņām, taču tās nav ieteicamas, jo uzkrāj putekļus un neļauj mazulim skatīties, kas notiek apkārt, kā arī palielina risku, ka minētajos audumos bērns var sapīties vai pat smakt.

Zīdaiņa gultā turēt nedrīkst ne mīkstās un pūkainās rotaļlietas vai rotaļlietas ar aukliņām, ne arī autiņus, liekus pledus, arī bērnu rācijas u.c. lietas.

Vizuāli ļoti pievilcīgi un pirmajos mēnešos arī visai praktiski ir koka un pītie šūpulīši. Vienīgais trūkums – šūpulītis bērniņam derēs tikai pirmos dzīves mēnešus, kamēr viņš vēl nav kļuvis pārāk aktīvs un, turoties aiz maliņām, neceļas sēdus.


Matrača izvēle
Ne mazāk svarīga ir matrača izvēle. Arī tam jābūt pēc iespējas dabiskam.
Ja ir iespējams izvēlēties, labāk neiegādāties matraci, kas gatavots no sintētiska porolona, jo tāds ātri nolietojas un izguļas.

Ir speciālisti, kuri rekomendē iegādāties lateksa matraci, kurš gan maksā dārgāk, bet ir ortopēdisks, neizvalkājas un tajā neiemitinās putekļu ērcītes. Vēl alternatīva - kokosa šķiedru un griķu matraci, kam attiecīgi viena puse ir cietāka, otra – mīkstāka.

Bērniņam pirmajā dzīves gadā vajag ne pārāk mīkstu, taču arī ne pārāk cietu matraci.

Arī spilvens pirmajos 12 mēnešos nav vajadzīgs. Toties pirmajās nedēļās pēc dzimšanas apkārt mazulim varat saritināt pakaviņu, lai viņš gultiņā jūtas drošāk.


Nosacījumi drošai gulēt likšanai
Par drošību gultiņā un pareizu gulēt likšanu pasaulē runā tādēļ, lai mazinātu tā saukto pēkšņās nāves sindromu zīdaiņiem. Ir pierādīts – ja vecāki maksimāli ievēro drošības nosacījumus, samazinās pēkšņās nāves risks.

Jaundzimušajam drošākā gulēšanas poza ir uz muguras, un bērnu nepieskatītu uz vēdera nedrīkst atstāt. Reizēm vecāki domā, ka, guļot uz muguras, mazulis var aizrīties, taču tā nav – noguldot uz muguras, bērns galvu pagriež uz sāniem. Kad zīdainis sāk velties un naktī pats izvēlas gulēt uz vēdera, jāatceras, ka lielākiem bērniem pēkšņās nāves sindroma riski ir jau mazinājušies.

Jāraugās, lai sega mazulim ir uzklāta līdz krūtīm un viņam nav iespēju to uzvilkt uz deguna vai mutes.

Pirmajā dzīves gadā nesedziet mazuli ar dūnu segu. Ja istabā ir vēss, labāk izvēlēties vairākas plānas, nevis vienu biezu segu.

Ja ziemā apkures dēļ jūsu istabā ir sauss gaiss, ieteicams izmantot gaisa mitrinātājus.

Guļamistabai vienmēr ir jābūt labi vēdinātai un tādā temperatūrā, kas ir patīkama, nav pārmērīgi augsta vai zema.

Foto: Shutterstock.com

Veselība

10. Janvāris, 2018


Lasi vairāk