Rimi bērniem logo

Kā rīkoties, ja bērnam sāp kakls

Sezonālas klimatiskas pārmaiņas, imunitātes pazemināšanās, vīrusi bieži vien līdzi nes sāpes kaklā. Kas vecākiem jāzina par bērna kakla sāpēm, stāsta ārste – pediatre, Rimi Bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

Mazāki bērni ne vienmēr var pateikt, ka sāp kakls. Tad vecākiem jāpievērš uzmanība – mazais parasti atsakās ēst un dzert, jo grūti norīt. Bērns pats ir nemierīgāks un slikti guļ. Dažreiz kakla sāpes var izraisīt klepu.

Kā atšķiras kakla sāpes

Veselu mutes un rīkles gļotādu aizsargā plāns sekrēta slānis. Ja šis aizsargslānis vairs nepilda savas funkcijas, gļotāda tiek pakļauta vīrusu un baktēriju uzbrukumam. Kakla sāpes atšķiras, jo katrā gadījumā ir cits ierosinātājs un atšķirīga ārstēšana.

Visbiežākie kakla iekaisuma un tā izraisīto kakla sāpju cēloņi ir vīrusi. Ja iemesls ir augšējo elpceļu saslimšana, tad kakla sāpes ir tikai viens no simptomiem, kas parādās kopā ar iesnām, paaugstinātu temperatūru, kņudošām un nepatīkamām, bet ne izteiktām sāpēm kaklā.

Mandeles ir limfoīdo audu sakopojumi gļotādas saistaudos uz robežas starp rīkli un deguna dobumu. Mandelēm ir liela nozīme organisma aizsardzībā pret infekciju.

Iekaisuma gadījumā mandeles var būt stipri palielinātas un sašaurināt elpošanas ceļus, apgrūtinot elpošanu caur degunu. Aukslēju mandeles iekaisums var būt akūts (angīna) vai hronisks tonsilīts.

Angīnai raksturīgs straujš slimības sākums – paaugstināta ķermeņa temperatūra pat līdz 40*C, drudzis un stipras sāpes kaklā, kas bieži rīšanas laikā izstarojas uz ausīm, balti aplikumi uz mandelēm. Mandeļu pietūkuma dēļ iespējamas balss izmaiņas, smagākos gadījumos pat elpošanas grūtības. Parasti angīnai raksturīgie simptomi ilgst pat 7 līdz 10 dienas.

Angīnu var izraisīt vīrusi. No vīrusiem īpaši jāpiemin Epšteina – Barra vīruss, kas ir infekciozās mononukleozes ierosinātājs.

Nopietnus un ļoti sāpīgus kakla iekaisumus izraisa baktērijas – beta hemolītskais streptokoks. Kakls ir ugunīgi sarkans, sāpīgs, ir grūti norīt siekalas, sāpes var atstaroties uz ausīm, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra. Šādā gadījuma ārsti ambulatori var veikt ātro streptokoka eksprestestu. Tas arī palīdz izlemt ārstam par antibakteriālās terapijas uzsākšanas nepieciešamību. Jāņem gan vērā, ka šis izmeklējums ne vienmēr ir precīzs. Precīzākai diagnozes noteikšanai, ārsts var paņemt iztriepi no mandelēm vai rīkles bakterioloģiskai izmeklēšanai. Lai izvēlētos pareizo ārstēšanas taktiku kakla sāpju gadījumos, jākonsultējas ar pediatru vai ģimenes ārstu.

Sāpošs kakls un sāpīgas mandeles var liecināt par citu infekcijas slimību, piemēram, difteriju, kas ir ļoti bīstama slimība. Difterijai ir raksturīgs vājums, kakla sāpes, rīkles apsārtums, tūska, rīšanas grūtības. Uz mandelēm parādās netīri pelēks aplikums, kas var izplatīties pa visu rīkli. Aplikums ir biezs un bāls, līdzīgs ādai. Var būt galvassāpes, apetītes zudums, apgrūtināta elpošana. Difterijas aizdomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības.

Līdzekļi pret kakla sāpēm sākuma posmā

Ir vairāki paņēmieni, kā palīdzēt organismam tikt galā ar kakla iekaisumu. Viena no galvenajām lietām – jādzer daudz ūdens un tēja, jo dzeršanas process mitrina rīkli, mazina dedzinošas sāpes kaklā un veicina dzīšanas procesu. Lai netraumētu jau tā jūtīgo kakla gļotādu, nepiedāvājiet bērnam pārāk karstus dzērienus!

Sāpošam kaklam palīdzēs tādas tējas kā liepu ziedi, vīgriezes, upenes, deviņvīru spēka ziedi, priežu pumpuri, avenes un vēl daudzas citas.

Lai vēl efektīvāk cīnītos pret kakla vīrusu infekcijām, ļoti svarīgi ir iedarboties uz mutes un kakla gļotādām tiešā veidā vai nu lietojot sūkājamās kakla tabletes, vai izmantojot kaklā smidzināmus aerosolus. Mazākiem bērniem labāk der aerosoli uz eļļas bāzes.

Kakla skalošana palīdz gadījumos, kad ir aplikumi. Svarīgi skalot vismaz 4 līdz 6 reizes dienā pa dažiem malkiem, nevis 1 krūzi 2 reizes dienā.

Sāpju, iekaisuma un drudža samazināšanai var iedot arī ibuprofēnu vai paracetamolu bērna vecumam un svaram atbilstošās devās, iepriekš konsultējoties ar savu ģimenes ārstu vai pediatru.

Vai zināji, ka drīkst ēst vēsus jogurtus vai pat saldējumu. Tie mazina pietūkumu un sāpes kaklā.

Ārstēt mājās vai slimnīcā

Ja bērns ir saslimis, vispirms jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Vairumā gadījumu kakla sāpes var ārstēt mājās.

Uz slimnīcu jādodas tad, ja ir šādas pazīmes:

- Kakla sāpes pavada netipiska siekalošanās;

- Ir grūtības elpot, sprandas stīvums un stipras galvassāpes;

- Bērns nevar neko norīt, jo kaklā pieaug tūska;

- Bērns nevar atvērt muti;

- Ja drudzis, kakla sāpes un sliktā pašsajūta nesamazinās trīs dienu laikā.

Foto: Shutterstock.com

Veselība

11. Oktobris, 2017


Lasi vairāk