Kas tā tāda – slinga terapija

Dzirdot vārdu “slings”, ierasti domājam par palielu auduma gabalu, ar ko aptīties, lai ērti nēsātu sev cieši klāt bērniņu. Taču šoreiz runa ir par cita veida slinga terapiju, kas tagad ieguvusi jaunu, bet vēl maz zināmu nosaukumu “Neurac”. Kādos gadījumos un kam tieši tā paredzēta, stāsta “Rimi Bērniem” kustības un stājas eksperte Jekaterina Bovtramoviča.

Slinga terapija ir ārstnieciskās vingrošanas un piekares terapijas kombinācija. Tam nepieciešama pie griestiem piestiprināta iekārta, kurā var kombinēt dažādus treinerus – striķus, kuros savukārt var likt papildu saites: gan elastīgas cilpas, kurās iekārt kāju vai roku, gan lielu, platu slingveida jostu, kurā var iegulties vai iesēsties cilvēks pats vai iekārt tikai kāju, roku. Lai gan lielākoties slinga terapija paredzēta pieaugušajiem, to var izmantot visos vecumos. Tikai jārēķinās, ka ne katrā iestādē ir pieejams aprīkojums, kas piemērots bērniem.

Mazina sāpes un stiprina muskuļus

Slinga terapija ir viena no iedarbīgākajām fizioterapijas metodēm dziļās muskulatūras stiprināšanai, mugurkaula un ķermeņa stabilizēšanai, kā arī muskuļu spēka treniņam. Metodi izmanto ļoti daudzos gadījumos – neiroloģijā, ortopēdijā, ķirurģijā, pediatrijā un citos.

“Terapijas virsuzdevums ir mazināt sāpes, trenēt kustību apjomu un uzlabot muskuļu funkciju,” saka fizioterapeite. Viņa min piemēru: ja cilvēkam bijusi kājas trauma un tik ļoti sāp, ka nav iespējams veikt kādu kustību, šo ekstremitāti iekar speciālajās ietaisēs un fizioterapeits ar slinga aparāta palīdzību iekustina locītavu, vienlaikus stiprinot muskuļus.

“Slinga terapijā iespējams gan atvieglot, gan palielināt slodzi,” atklāj Jekaterina Bovtramoviča un piebilst, ka fizioterapeits novērtē, kāda slodze nepieciešama un kā to sadalīt.

“Tā ir efektīva terapija spondilozes, diska trūces gadījumā, arī tad, ja ir saspringti muskuļi, stājas problēmas, vāji muskuļi.”

Profilakses nolūkā slinga terapiju var izmantot dziļās muskulatūras stiprināšanai, muskuļu spēka palielināšanai, locītavu stabilitātei. Tāpat slinga terapija palīdz nostiprināt dziļos muskuļus, kuri balsta mugurkaulu. Nereti tas palīdz atbrīvoties no muguras sāpēm, īpaši tiem, kuriem mugura sāp regulāri.

Kādos gadījumos ieteicama

  • Ja ir kustību un balsta sistēmas problēmas, galvas vai muguras sāpes, locītavu artrozes, bijusi kāda trauma, lūzums.
  • Sēdoša un mazkustīga darba darītājiem, piemēram, biroju darbiniekiem, šoferiem, frizieriem.
  • Jaunajām māmiņām un sievietēm pēc dzemdībām, ja mainījusies stāja, grūtniecības laikā ir sāpējusi mugura vai tā sākusi sāpēt pēc dzemdībām. Ja nepieciešams atgūt vai uzlabot muskuļu līdzsvaru.
  • Laba alternatīva tiem, kuri nevēlas vai nevar saņemties doties uz sporta zāli.

Bērniem var un pat vajag

Lai arī ne vienmēr ir viegli izpildīt dotos uzdevumus, mazie pacienti ļoti iecienījuši šo terapijas metodi, pēc pieredzes saka Jekaterina Bovtramoviča. “Bērniem patīk pakarāties slingā, pašūpoties.

Ir bērni, kuri nāk tikai tāpēc, ka var šādi vingrot. Piemēram, iekarina kājas striķos un pats uz rokām kustas pa grīdu.

Vai bērnu ieliek slingā uz vēdera, viņš paceļ rokas un kājas gaisā un it kā lido. Arī iekārtās trepes ir efektīvas, un bērni labprāt pa tām rāpjas.” Tāpat iespējams pievienot vibrācijas režīmu, kas slodzi palielina un vēl vairāk trenē dziļo muskulatūru.

“Zīdaiņiem gan slinga terapiju izmanto pavisam reti,” piebilst fizioterapeite.

Veselība

17. Jūnijs, 2022


Lasi vairāk