Knupītis mazulim. Vai vispār izvēlēties?
Bieži vien knupītis bērnam tiek piedāvāts jau no pirmajām dzīves stundām ar domu, lai mazajam un mammai mierīgāk. Jāsaprot, ka pirmajā dzīves gadā, īpaši pirmajā pusgadā, bērns vislabāk zīstu 24 stundas diennaktī. Zīžot mazulis nomierinās. Tas notiek arī tad, kad tiek barots ar krūti vai no pudelītes. Zīžot mammas krūti, bērns gan saņem visu nepieciešamo augšanai un attīstībai, gan gūst drošības izjūtu mammas tuvumā. Zīšanas process parasti palīdz mazulim labāk aizmigt, vieglāk paciest vēdersāpes vai citas nepatīkamas sajūtas.
Zīdīšanas konsultanti rekomendē, ka bērnam knupi nevajadzētu piedāvāt pirmās četras nedēļas pēc piedzimšanas.
Zīdīšanas konsultanti rekomendē, ka bērnam knupi nevajadzētu piedāvāt pirmās četras nedēļas pēc piedzimšanas. Viens no iemesliem, kādēļ Pasaules Veselības organizācija arī to iesaka, ir tas, ka pirmajās divās nedēļās bērns mācās pareizi satvert krūti. Kad mazulis zīž krūti, viņš to ir paņēmis nevis tūtiņā kā knupīti, bet dziļi mutē un veic īpašas atslaucošas kustības, kurās piedalās noteiktas muskuļu grupas. Sūkājot knupi vai sūcot no pudelītes, darbojas pavisam citas muskuļu grupas. Ja uzreiz pēc piedzimšanas mazulim dod knupi, tas var traucēt izveidot pareizu zīšanas tehniku, ko vēlāk ir daudz grūtāk koriģēt. Rezultātā mammai var kļūt sāpīgi krūtsgali, saplaisājušas krūtis vai bērnam nesanāk izzīst pienu no krūts.
Ja mazajam knupis nepieciešams vēl pēc trīs gadu vecuma un viņš negrib no tā atteikties, jādomā, vai nav kāda problēma, kāpēc bērns šādi vēlas nomierināties.
Apmēram trīs gadu vecumā knupīša sūkāšana bērnam vairs nav vajadzīga, un iespējams, līdz šim laikam viņš pats no tā atteiksies. Ja mazajam knupis nepieciešams vēl pēc trīs gadu vecuma un viņš negrib no tā atteikties, jādomā, vai nav kāda problēma, kāpēc bērns šādi vēlas nomierināties. Labākais mierinājums, kas aizstāj knupi, ir mammas vai tēta uzmanība.
Liela knupīšu izvēle
Šobrīd patērētājiem pieejama liela knupīšu izvēle – silikona, lateksa, kaučuka. Ir dažādas formas – noapaļoti, šķelti un fizioloģiski.
* Daudzi zīdaiņi dod priekšroku kaučuka knupjiem, jo to virsma ir raupjāka un vairāk atgādina krūts ādu. Taču, ja kaučuka knupīšus daudz vāra, tie kļūst mīksti un lipīgi, tāpēc tos biežāk jāmaina uz jauniem.
* Silikona knupjiem ir ļoti gluda virsma, kas dažiem zīdaiņiem ne visai patīk. Toties tie karstuma ietekmē nezaudē formu un neizmainās. Kad silikona knupis ir palietots, jāuzmanās, lai mazais zobu šķilšanās periodā ar savu aso kodienu to neieplēš, jo pat mazākais knupja gabaliņš var nokļūt bērna gremošanas traktā vai elpceļos.
* Lateksa knupji ir izgatavoti no dabīga, augstvērtīga materiāla, kam piemīt augsta noturība – ja knupis ir ieplīsis, parasti tas neplīst tālāk. Lateksa izstrādājumu mīnuss ir tas, ka ēdienā esošie tauki bojā materiālu, tāpat lateksa izstrādājumus ieteicams sargāt no tiešiem saules stariem.
* Māneklīšus ražo trīs izmēros – 0–6 mēnešus veciem bērniem, 6–18 mēnešus veciem un vecākiem par 18 mēnešiem. Atbilstošam izmēram ir nozīme. Knupis, kas būs par mazu, kritīs ārā no mutes, savukārt tāds, kas būs par lielu, var aktivizēt vemšanas refleksu.
Vai nepieciešams dezinficēt?
Līdzīgi kā par citiem mazuļa aprūpes priekšmetiem, ir jāgādā arī par regulāru knupīšu dezinfekciju. Ja mājās nav speciālā knupju sterilizatora, tie vispirms jānoskalo tekošā aukstā ūdenī. Pēc tam knupji jāsaliek tīrā katliņā un ūdens jāpielej tā, lai visi priekšmeti būtu pārklāti. Vāra apmēram 5–10 minūtes. Žāvēšanai izmanto tīru dvieli, uz kā noliek knupjus, un ļauj tiem nožūt. Pēc tam saliek tīrā kārbiņā. Šādi parasti iesaka rīkoties līdz bērna sešu mēnešu vecumam, pēc tam pietiek knupjus rūpīgi nomazgāt karstā ūdenī. Ja knupis nokrīt zemē un tuvumā nav ūdens, nekādā gadījumā nevajag to apsūkāt un tad iebāzt bērnam mutē. Ir pierādīts, ka šāda rīcība veicina bērna zobu bojāšanos.
20. Jūlijs, 2018