Mazulim piena krevele: pazudīs pati vai kaut kas jādara?
Sanita Mitenberga uzsver, ka piena krevele neliecina par sliktu higiēnu mazulim: “Tas ir mīts. Piena krevele neveidojas tāpēc, ka bērns būtu nepietiekami mazgāts. Tās veidošanās saistīta ar fizioloģiskiem procesiem.”
Dzeltenīgie zvīņainie sabiezējumi ir sakaltis galvas matainās daļas tauku dziedzeru sekrēts.
Tā veidošanos veicina grūtnieces hormoni, kas nokļūst bērna organismā laikā, kamēr viņš vēl atrodas mammas puncī.
Vēl iemesls var būt mazuļa aktīva tauku dziedzeru darbība, kā arī organisma nespēja pietiekamā apjomā absorbēt B grupas vitamīnus. Biežāk zīdaiņu seboreja veidojas bērniņiem, kuri ēd mammas pienu.
Daktere piebilst, ka retos gadījumos piena krevele zīdainim var veidoties arī uz deguna, acu plakstiņiem, cirkšņos, padusēs un ceļgalu locītavās.
Kā atbrīvoties no piena kreveles
Piena krevele mazulim izzūd pakāpeniski līdz aptuveni trīs mēnešu vecumam. Visbiežāk tas notiek, kad bērniņam uz galvas sāk augt jaunie mati.
Vecākiem ir jāpalīdz mazuļa galvas ādai tikt vaļā no dzeltenīgās virskārtas.
Taču, lai nesavainotu zīdaiņa maigo galvas ādu, nedrīkst kasīt nost neizmērcētu kreveli.
Pareiza rīcība būtu šāda:
- pusstundu pirms bērna vannošanas krevelēm klāto vietu ieziež ar siltu eļļiņu (kokosriekstu, vīnogu kauliņu vai zīdaiņiem paredzēto);
- galvu nomazgā siltā ūdenī (var gan ar speciālo zīdaiņu šampūnu, gan bez tā);
- ar bērnu ķemmi uzmanīgi un ļoti maigi izķemmē matus pretēji to augšanas virzienam.
Atceries!
Visu kreveli nomazgāt vienā reizē neizdosies, turklāt tā var atkal atjaunoties. Necenties to nokasīt ar nagu vai, citādi plēšot!
Ja piena krevele ir uzacu rajonā
Gan uzacu rajonā, gan starp acīm ādas kopšana ir līdzīga – piena kreveles skartās vietas ieziež ar eļļiņu un, kad tās kļuvušas mīkstas, nomazgā.
Cik bieži drīkst zīdainim mazgāt matus?
Sanita Mitenberga iesaka bērnam galviņu mazgāt ne biežāk kā reizi nedēļā, un pēc mazgāšanas to maigi nosusināt, nevis berzēt.
Ja piena krevele atjaunojas
Ja piena krevele veidojas no jauna un parādās arī citas sūdzības par bērna veselību, piemēram, alerģiju, vajadzētu aprunāties ar pediatru vai ģimenes ārstu par nepieciešamību doties pie speciālista uz konsultāciju vai veikt papildu izmeklējumus.
25. Oktobris, 2022