Par iesnām un ausu sāpēm. Tas jāzina mammai un tētim!
Biežais ciemiņš – iesnas
Iesnas ir normāla saslimšana bērna attīstības posmā un palīdz nostiprināt viņa imunitāti. Maziem bērniem tās var būt pat sešas līdz deviņas reizes gadā. Dažreiz iesnām pievienojas klepus, var būt sārts kakls, tomēr tas pāriet pēc septiņām līdz desmit dienām. Taču, ja tās ieilgst un no deguna nāk jau zaļgani izdalījumi ar nepatīkamu smaku, bērnam tas var radīt diemžēl nopietnas komplikācijas, īpaši ja iesnu izraisītājs ir kāds vīruss. Tam var pievienoties bakteriāla infekcija, līdz ar to var attīstīties vidusauss vai deguna blakusdobuma iekaisums.
Ar ieilgušām iesnām īpaši uzmanīgiem jābūt, ja ir runa par zīdaini vai mazu bērnu vecumā līdz pieciem sešiem gadiem. Tādā vecumā vēl nav attīstījies deguna blakusdobums. Iekšējais dzirdes kanāls ir īsāks, leņķis attiecībā pret aizdeguni ir platāks un taisnāks, tāpēc infekcijai no aizdegunes vieglāk izplatīties uz vidusausi.
Parasti bērniem auss sāk sāpēt, kad viņi atrodas guļus stāvoklī. Tātad biežāk naktī vai ap pusdienlaiku, guļot diendusu.
Kā zināt, ka sāp?
Parasti bērniem auss sāk sāpēt, kad viņi atrodas guļus stāvoklī. Tātad biežāk naktī vai ap pusdienlaiku, guļot diendusu. Bērns, kurš neprot pateikt, kas viņam sāp, var pamosties no miega un sākt skaļi raudāt. Viņu tad ir grūtāk nomierināt, nekā ierasts citās reizēs. Pie auss sāpēm temperatūra paaugstinās līdz 38 grādiem un vairāk. Zīdainis var atteikties zīst krūti, jo zīšanas laikā sāpes ausī pastiprinās. Bērns, kurš prot runāt, jau varēs parādīt un pateikt, ka viņam sākusi sāpēt auss vai arī tā ir aizkritusi un viņš nedzird. Par vidusauss iekaisumu liecina arī nogurums, miegainība un galvassāpes.
Lai pārliecinātos, vai mazuļa nemiera iemesls ir sāpoša auss, iesaka uzspiest uz pacēluma auss gliemežnīcas pamatnē (vaiga pusē). Ja pie vainas auss sāpes, bērns sarausies, samiegs acis vai kliegs. Taču tas nav drošs diagnostikas paņēmiens, tāpēc nepieciešama pediatra vai otolaringologa (LOR) konsultācija.
Kā rīkoties?
Ja bērnam sāp auss, noteikti jādodas pie ārsta. Lai mazinātu bērna nemieru un sāpes līdz ārsta apskatei, slimniekam var iedot temperatūru mazinošus medikamentus, kas satur paracetamolu vai ibuprofēnu (atbilstošu devu bērna vecumam un svaram). Nekādā gadījumā ausīs neko nevajag likt, kā arī tās nevajadzētu sildīt. Ja vidusauss iekaisuma gadījumā no auss tek šķidrums, to tikai noslauka no ārpuses, bet vati ausī neatstāj. Tāpat arī nedrīkst neko pilināt ausī.
Fizioloģiski pareizi ir izdalījumus no deguna dobuma gļotādas šņaukt uz iekšu. Ja to dara uz āru, vispirms iztīra vienu nāsi, tad otru, un bez spēka.
Iesnas ir jāarstē
Tā kā vidusauss iekaisuma galvenais cēlonis ir ieilgušas iesnas, tad vispirms jāārstē tās. Ja redz, ka izdalījumi no deguna traucē bērnam elpot caur degunu, tas ir jāattīra. Zīdainim izdalījumus var izsūkt ar speciālu deguna sekrēta sūcēju vai klizmu, kā arī ar vati, kas samitrināta dabiskā, sterilā olīveļļā, ko var iegādāties aptiekā. Deguna tīrīšanai nedrīkst izmantot vates kociņus. Mazulim deguns arī jāskalo, izmantojot jūras ūdeni, vislabāk pilienus. Lielākiem bērniem atsūkt šos izdalījumus nav nepieciešams, un viņiem parasti tas nepatīk. Fizioloģiski pareizi ir izdalījumus no deguna dobuma gļotādas šņaukt uz iekšu. Ja to dara uz āru, vispirms iztīra vienu nāsi, tad otru, un bez spēka. Ja degunu šņauc ar spēku, izdalījumus caur dzirdes kanālu var iešņaukt ausī, un tas ir risks vidusauss iekaisumam.
Ja deguna tīrīšana nepalīdz un mazulim ir grūti iemigt, jo apgrūtināta elpošana, degunā var iepilināt pilienus, kas sašaurina asinsvadus un noņem tūsku. Veicot šo procedūru, bērna galva jātur uz sāniem. Ņem vērā, ka deguna pilienus nedrīkst lietot ilgāk kā 4–5 dienas, jo tie vīrusu neārstē, tikai mazina simptomus.
Citreiz bērna organisms tikai prasa atpūtu, un, turpinot viņu vest uz dārziņu, pulciņiem, atveseļošanās periods ieilgst. Ja bērns bieži slimo ar iesnām, svarīgi pievērst uzmanību viņa emocionālajam stāvoklim – vai viņš jūtas komfortabli ģimenē vai vienaudžu kolektīvā. Lai arī emocijas nav vienīgais biežas slimošanas iemesls, vecākiem vajadzētu padomāt, vai velta atvasei pietiekami daudz laika.
Foto: Shutterstock
16. Februāris, 2018