Pēdu veselība un pareiza attīstība. Kāpēc svarīgi tam pievērst uzmanību?
Kādas ir pēdas funkcijas?
Labi attīstītai un veselai pēdai jābūt mobilai, bet vienlaikus stiprai un stabilai, raksturo “Rimi bērniem” eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča. Tikai tā šī ķermeņa daļa var nodrošināt pilnvērtīgu funkciju izpildi.
Pēda nodrošina cilvēka ķermeņa svara amortizāciju, kas ļauj tam normāli reaģēt uz slodzi, stabilitāti, līdzsvaru, rūpējas par pareizu stāju un gaitu.
Ja pēda nav pareizi attīstīta, var veidoties dažādas novirzes no normas, piemēram:
- plakanā pēda;
- pēda, rotēta uz iekšu;
- pēda, rotēta uz āru;
- pēdas velves izmaiņas.
Ja problēmas netiek laikus novērstas vai vismaz mazinātas, nākotnē no tā var ciest muguras veselība – parādīties sāpes.
Basām kājām var un pat ieteicams!
Lai pēda varētu ieņemt pareizu fizioloģisko stāvokli, ir svarīgi labi attīstīti pēdas muskuļi. Labākais veids, kā rūpēties par bērna pēdas attīstību, ir ļaut mājās laukos vai pludmalē pārvietoties basām kājām.
Jo vairāk bērns staigās pa nelīdzenām virsmām – smiltīm, akmentiņiem, zāli, čiekuriem un tamlīdzīgi –, jo labāk attīstīsies pēdas muskuļi, skaidro Jekaterina Bovtramoviča.
Mazliet par apaviem
Iegādājoties bērnam apavus, vajadzētu izvēlēties tādus, kam ir elastīga zole un stingra aizmugures daļa. Tas stabilizēs gan pēdu, gan potīti. Tāpat būtiski, lai tie atbilstu pēdas izmēram – nebūtu ne par lielu, ne par mazu – un nespiestu pirkstus, iesaka fizioterapeite.
Apaviem noteikti jābūt jauniem – vecumā, kad pēda vēl aug, attīstās un veidojas, tas ir sevišķi svarīgi.
Lietoti apavi vairs tik kvalitatīvi nespēs pildīt savas funkcijas – balstīt un aizsargāt –, jo būs pieņēmuši iepriekšējā valkātāja pēdas formu.
Ir mazi bērni, kas ļoti raud, ja viņiem velk apavus. Vai tas var signalizēt par pēdu veselības problēmām? “Mazi bērni parasti negrib vilkt apavus, jo tie viņiem traucē. Viņi iepriekš ir izjutuši pēdas brīvību, dzīvojot bez apaviem,” skaidro fizioterapeite.
Kāpēc rodas plakanā pēda
Viena no izplatītākajām pēdu veselības problēmām ir plakanā pēda. Tā ļoti bieži ir iedzimta no vecākiem vai vecvecākiem.
Taču, novērtējot situāciju, jāņem vērā bērna vecums. Tas ir normāli, ka zīdainim nav fizioloģiski pareizi attīstīta pēdas velve, uzsver “Rimi bērniem” eksperte. Tā veidojas no brīža, kad mazulis sāk staigāt, līdz septiņiem vai desmit gadiem. Tāpat šajā vecumā nostiprinās muskuļu saišu aparāts.
Uztraukumam par plakano pēdu nav pamata arī vēl pašā sākumā, kad bērns sāk staigāt, piebilst Jekaterina Bovtramoviča.
Tā kā mazulis sākotnēji nejūtas pietiekami stabili, parasti staigā, izmantojot platu atbalsta laukumu.
Taču vēlākā vecumā plakanā pēda var veidoties arī stājas un gaitas traucējumu dēļ. Un otrādi – plakanā pēda izraisa stājas un gaitas traucējumus, kas draud ar muguras veselības problēmām un nespēju izturēt augstu fizisko slodzi.
Kur meklēt palīdzību?
Ja pastāv aizdomas, ka bērna pēda nav pareizi attīstīta, vispirms vajadzētu vērsties pie tehniskā ortopēda, kas veiks podometriju. Tas ir speciāls mērījums, kas uzrāda novirzes no normas.
Ja speciālists konstatēs problēmas, viņš ieteiks apavos lietot speciālas zolītes.
“Tās bieži vien ļoti labi palīdz. Īpaši laikā, kamēr pēda vēl attīstās,” skaidro Jekaterina Bovtramoviča.
Nākamais solis ideālā gadījumā būtu vizīte pie fizioterapeita. Speciālists parādīs, kādus vingrojumus mājās var veikt, lai attīstītu pēdas muskuļus. To veicina, piemēram:
- čiekuriņu, kociņu, zīļu satveršana ar pēdas pirkstiem un ievietošana bļodā;
- staigāšana pa vingrošanas paklājiem, kam ir nelīdzena virsma.
Vēl var veikt pēdas masāžu.
Atceries!
Vislabākos rezultātus būs iespējams sasniegt bērniem, kuri ir pirmsskolas un sākumskolas vecumā. Pusaudžiem var palīdzēt tikai mazināt sūdzības. Turklāt tam būs nepieciešams ļoti ilgs laiks un rūpīgs darbs.
01. Jūnijs, 2023