Rimi bērniem logo

Pikniks vasarā. Kā to organizēt droši un ērti

Pikniki un dārza ballītes aizrauj gan bērnus, gan pieaugušos. Lai maltīte dabā un zem siltajiem saules stariem nebeigtos ar pārtikas saindēšanos, ir jāievēro daži higiēnas nosacījumi, stāsta ārste – epidemioloģe Elvīra Brūvere.

Svarīgs noteikums veselības saglabāšanai ir pārtikas drošības un higiēnas nosacījumu ievērošana. Piemēram, pirms darba ar pārtiku obligāti jānomazgā rokas. Pārtiku jāiegādājas tikai drošās, legālās, tirdzniecības vietās, kur tiek ievēroti produktu uzglabāšanas temperatūras režīmi. Jāpievērš uzmanību derīguma termiņiem, kas siltā laikā ir īpaši svarīgi.

Svarīga informācija par pārtikas uzglabāšanu
Jebkuru olbaltumvielām bagātu jēlu produktu (gaļa, zivis, olas, piena produkti), kas tiek uzglabāts istabas temperatūrā (ne augstāk kā +22 ºC), vēlams izlietot 2 stundu laikā. Ja gaisa temperatūra ir augstāka – stundas laikā. Katra stunda, ko ātri bojājošs produkts ir atradies istabas temperatūrā, samazina tā derīguma termiņu par vienu dienu.

Neiegādājaties pārtiku apšaubāmās vietās (uz ielām, māju pagalmos, ceļmalās u.c.), nelietojiet uzturā nezināmas izcelsmes pārtiku! Tā pasargāsiet sevi no dažādām infekcijas slimībām, tostarp arī no trihinelozes, kas bieži vien saistīta ar nelegāli iegūtas cūkgaļas lietošanu uzturā. Produktus, kas pirms lietošanas uzturā netiek termiski apstrādāti (dažāda veida salāti, aukstās uzkodas, saldie ēdieni, konditorejas izstrādājumi ar krēmu u.c.) neuzglabājiet ilgstoši istabas temperatūrā! Tajos ātri vairojas mikroorganismi, kas var kļūt par saindēšanās iemeslu.
Rūpīgi nomazgājiet dārzeņus un augļus ar dzeramo ūdeni! Nemazgājiet tos peldvietās vai citās ūdenskrātuvēs!
Ievērojiet personīgo higiēnu! Bieži un rūpīgi mazgājiet rokas, jo sevišķi pēc tualetes apmeklējuma, pirms un pēc katra ēdiena gatavošanas, pirms ēdiena baudīšanas. Sekojiet, lai to darītu arī bērni. Ja piknikā līdzi ir mazi bērni, tad rokas mazgājiet pirms un pēc autiņu maiņas. Rūpīgi cepiet un vāriet pārtikas produktus pirms to lietošanas uzturā. Īpašu uzmanību pievērsiet gaļas cepšanai. Tā ir kārtīgi jāizcep, lai to pārgriežot uz pusēm, vidū nav asiņu. Izcepto gaļu nevajadzētu likt uz traukiem, kas bijuši saskarē ar jēlo gaļu, bet pirms gaļas lietošanas jāpārliecinās, ka tā ir labi termiski apstrādāta.

Kādus produktus piknikam neizvēlēties
Salāti ar krējumu un majonēzi jau + 16 grādos ļoti ātri sāk bojāties, tāpēc šis produkts nav piemērots piknikošanai. Tas attiecas arī uz jebkurām mērcēm un marinādēm, kuras pagatavotas no majonēzes un piena produktiem. Uzglabāšanas laiks tiem ir ļoti īss, īpaši karstās un siltās vasaras dienās.

Desas, sardeles, cīsiņi un desiņas, kas nav domātas grilēšanai, bojājas ļoti ātri. Nekādā gadījumā neņemties piknikā jēlu malto gaļu - tā bojājas īpaši ātri. Olas un izstrādājumi, kuros ir izmantotas olas, arī tiek uzskatīti par paaugstināta riska produktiem vasaras laikā.

Arī jūras veltes nebūs piemērota uzkoda, dodoties dabā. Tās ātri bojājas un var izraisīt saindēšanos. Siers ātri zaudēs gan formu, gan garšu, ja ilgstoši atradīsies tiešos saules staros. Tas attiecas arī uz šokolādi.

ēdieni piknikam

Kādus produktus izvēlēties drošam piknikam
Svaigus augļus un dārzeņus, kurus pirms lietošanas uzturā nomazgā un, ja nepieciešams, nomizo. Īpaši piemēroti ir kabači, loki, tomāti, gurķi, paprika, burkāni. No augļiem ērti būs tie, kas nekļūst mīksti un ir ērti paņemami rokās. Maize, cepumi, bulciņas, krekeri siltumā nebojājas un ir droši apēdami piknikā. Līdzņemšanai der desiņas, kuras tiks ceptas uz ugunskura, tādējādi termiski rūpīgi apstrādātas. No gaļas produktiem labāk izvēlēties marinētu gaļu, jo marināde darbojas kā konservants.

Jaunas idejas piknikam meklē gardēdes Lības video padomā!

Kur uzglabāt produktus piknikam
Ja pēc pārtikas iegādes tūlīt dodaties piknikā, produktus ievietojiet aukstuma somās, kas paredzētas produktu pārvadāšanai nelielos daudzumos. Tos produktus, kas nav jāuzglabā vēsumā, var iepakot dažāda veida konteineros vai ietinamajos materiālos.

Pārtikas plēve der tikai kā pārsegs traukiem, kuros ir produkti. Ilgstoši turēt produktus, ietītus pārtikas plēvē, siltā laikā neiesaka, jo tā var izdalīt organismam kaitīgas ķīmiskās vielas.

Speciālajos pārtikas maisiņos var uzglabāt zaļumus, augļus, dārzeņus, savukārt sviestu, sieru un citus treknos produktus tajos likt neiesaka, jo siltā laikā taukvielas kūst.

Folija iepakojums produktu saglabā svaigu mazliet ilgāk. Tajā var ietīti ceptu gaļu un treknus produktus.
Plastikāta kastītes pārtikas uzglabāšanai ir ērtākais trauks, dodoties piknikā. Jāizvēlas tikai tie plastmasas trauki, kas paredzēti uzglabāšanai. Par to liecina simbols – glāze un dakšiņa, kas atrodams uz kastītes.
Labi, ja katrai produktu grupai ir izvēlēts pareizais trauks, jo temperatūras ietekmē materiāls var dažādi ietekmēt produktu. Daļa no tiem domāti aukstu produktu uzglabāšanai, citos var uzglabāt arī karstus ēdienus.

Veselība

12. Jūlijs, 2017


Lasi vairāk