Saules dūriens bērniem. Kas par to jāzina vecākiem?
Par to, kā veidot bērna attiecības ar sauli, stāsta Sanita Mitenberga, “Rimi Bērniem” bērnu veselības eksperte.
Pirmajā dzīves gadā bērnu nevajadzētu turēt tiešos saules staros. Vecākiem jāzina, ka arī ēnā mazulis saņem pietiekami daudz saules starojuma. Maziem bērniem jebkurā gadījumā nepieciešama galvassega un ērts balts krekliņš.
Kas ir saules dūriens
Saules vai karstuma dūriens ir dzīvību apdraudošs stāvoklis, ko veicina spēcīga bērna pārkaršana. Mazuļa ķermeņa temperatūra paaugstinās, un organisms nav spējīgs to atvēsināt. Bērni ir īpaši jutīgi pret saules vai karstuma dūriena iegūšanu, pat ja tikai pastaigājas karstā dienā, taču jo īpaši ātri tas var notikt, ja organisms ir atūdeņojies vai arī bērnam ir nepiemērots apģērbs.
Bērns karstuma dūrienu var iegūt arī, ja karstā laikā tiek atstāts automašīnā. Turklāt tas ir tikai dažu minūšu jautājums, jo mašīnās temperatūra paaugstinās daudz ātrāk nekā ārā. Tāpēc bērnu nekad nedrīkst atstāt vienu pašu automašīnā, pat ne uz piecām minūtēm!
Bērns karstuma dūrienu var iegūt arī, ja karstā laikā tiek atstāts automašīnā.
Kā to atpazīt
Pirmie simptomi, kas parādās, ja bērns pārkarsis, ir nogurums, slāpes, vēdera vai kāju muskuļu spazmas, vēsa, mitra āda.
Stāvoklim pasliktinoties, pievienojas vēl šādi simptomi:
• bērna ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 39 grādiem un nav svīšanas;
• apsārtusi, karsta āda;
• paātrināts pulss;
• bērns ir nemierīgs vai ļoti apātisks;
• mazulim var reibt vai sāpēt galva;
• bieža, virspusēja elpošana;
• var sākties vemšana;
• var iestāties bezsamaņa.
Tāpat var parādīties atūdeņošanās simptomi.
Kā palīdzēt bērnam šādā situācijā
- Vispirms vajadzētu samazināt bērna ķermeņa temperatūru, lai viņš nezaudētu samaņu. Ja tas noticis vai jūtat, ka mazulis kļuvis apātisks, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
- Bērns ir jānoģērbj, jānovieto vēsākā vietā. Atrodiet ēnu, ja nav iespējas novietot vēsā telpā.
- Ja bērns ir zaudējis samaņu un jūs gaidāt ierodamies neatliekamo palīdzību, apslaukiet mazo ar vēsā ūdenī samērcētu dvieli. Ja iespējams, ieslēdziet ventilatoru vai radiet bērnam vēsākus apstākļus, kaut vai vēdinot ar žurnālu.
- Runājiet ar bērnu, lai viņš justos mierīgi.
- Pa malciņam dodiet padzerties ūdeni, kas ir istabas temperatūrā. Aukstu ūdeni nevar dot, jo var sākties vemšana.
- Pretdrudža zāles var pat nepalīdzēt, tāpēc svarīgāk ir pašiem atdzesēt bērnu.
- Nedodiet dzert neko saldu, tas var izraisīt vēdera muskuļu spazmas.
- Bērnu var ievietot vēsā vanniņā vai noskalot vēsā dušā.
- Ja bērna vispārējais stāvoklis neuzlabojas, viņš jāparāda ārstam vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
- Kā bērnu pasargāt no saules vai karstuma dūriena
- Vasaras sākumā, kamēr bērns nav pieradis pie augstajām gaisa temperatūrām, saules dūriens var iestāties ļoti ātri, ja mazais ir aktīvs un karstā laikā visu dienu atrodas ārā. Karstajās dienās bērnam ir jābūt uzvilktam vieglam, plānam un brīvam apģērbam. Svarīgi ir sekot līdzi, lai karstajās dienās mazais dzertu pēc iespējas vairāk šķidruma, turklāt nesaldinātu, vislabāk ūdeni. Piedāvājiet bērnam regulāri padzerties! Ja āra temperatūra ir patiešām ļoti augsta, labāk pat neiet ar mazuli ārā, bet palikt mājās. Ja arī mājās ir karsti, mēģiniet vakaros un nakts stundās izvēdināt telpas, bet pa dienu aizveriet aizkarus, lai saule neuzkarsē telpu.
18. Jūnijs, 2021