Sejas krēms mazulim – vai vajadzīgs, kādos apstākļos?
Rimi Bērniem bērnu veselības eksperte Sanita Mitenberga stāsta, kā izvēlēties atbilstošus ādas kopšanas līdzekļus un kā tos pareizi lietot. Jāņem vērā, ka ziemā mazuļa ādu kairina ne tikai aukstais gaiss, bet arī mitrums un vējš, kas klimatiskos apstākļus padara vēl nepatīkamākus. Nelabvēlīgie laikapstākļi ietekmē ādas barjeru – tā zaudē mitrumu, kļūst sausa, raupja, var saplaisāt, var būt pat virspusēji ādas apsaldējumi.
Krēmi, kas paredzēti ziemas periodam, ir ar biezāku konsistenci, aktīvi baro, mīkstina un nomierina ādu, pasargā to no apsaldējuma vai iekaisuma.
Uzmanība jāpievērš ne tikai āra temperatūrai
Ja ārā ir mitrs un vējains laiks, vecākiem būtu jāpievērš uzmanība ne tikai grādiem, ko rāda termometrs aiz loga, bet gan tā sauktajai komforta temperatūrai. Šādu mērījumu piedāvā meteoroloģiskie dienesti. Piemēram, pie mīnus 5 grādiem vējainā laikā laikapstākļi var šķist daudz aukstāki nekā tad, kad ārā ir saulaina diena un ir mīnus 15 grādu. Mitros un vējainos laikapstākļos ādas apsaldējumus ir vieglāk dabūt nekā tad, ja ir auksts un sauss laiks. Tāpēc rūpīgi jāseko, vai bērnam nav auksti vai karsti.
Kad bērnam vajadzētu lietot sejas krēmu
Kad ārā gaisa temperatūra noslīd līdz 0 grādiem pēc Celsija, ir auksts vējš un mitrs gaiss, 30 minūtes pirms došanās ārā bērna vaidziņus un degunu vajadzētu sasmērēt ar sezonai piemērotu krēmu ādai. Nekādā gadījumā nedrīkst iet ārā uzreiz pēc krēma uzklāšanas, jo tad tajā esošais mitrums ādu saldēs un efekts būs tieši pretējs.
Kādu krēmu izvēlēties ziemā
Izvēloties krēmus mazuļiem, būtiski atcerēties, ka ir svarīgi saglabāt bērna ādas šūnās esošos resursus. Krēmi nedrīkstētu kairināt un izraisīt alerģiskas reakcijas, tie nedrīkst arī saturēt krāsvielas, parabēnus, smaržvielas un citas kaitīgas vielas.
Izraugoties krēmu, ko lietot ziemā, jāatceras, ka mitrinošs vai krēms, kas uzlikts tieši pirms iešanas ārā, sasalst un uz ādas veido ļoti plānu ledus kārtiņu, ir vēl sliktāk nekā tad, ja āda nav vispār ieziesta ar sargājošu ziedi. Aptiekās un veikalos ir nopērkami speciāli ziemas un vēju periodam domātie krēmi mazuļiem.
Nekādā gadījumā nedrīkst iet ārā uzreiz pēc krēma uzklāšanas, jo tad tajā esošais mitrums ādu saldēs un efekts būs tieši pretējs.
Krēmi, kas paredzēti ziemas periodam, ir ar biezāku konsistenci, aktīvi baro, mīkstina un nomierina ādu, pasargā to no apsaldējuma vai iekaisuma. Aptiekās var prasīt ziedes, kas ir biezākas konsistences un atgādina roņu taukus. Pievēršot uzmanību krēma sastāvdaļām, labi, ja jau pirmajās rindiņās (jo zemāk sastāvdaļu sarakstā ir minēta viela, jo mazāk tās ir krēmā) būtu norādīts, ka krēms satur pantenolu un E vitamīnu. Medicīniskos pētījumos gūtie pierādījumi uzsver šo vielu efektivitāti, barojot un mīkstinot ādu, palīdzot dziedēt mazas brūces. Tās ir drošas jutīgai ādai un nenosprosto ādas poras.
Krēms, kas aizsargā barjerslāni
Ir svarīgi ne tikai mitrināt un barot ādu, bet arī aizsargāt tās barjeras funkciju, kas novērš mitruma iztvaikošanu. Ja tiek bojāta ādas hidrolipīdā barjera, pat rūpīgi izvēlētas krēma sastāvdaļas nespēs nodrošināt optimālu mitrumu un elastību. Ir ieteicams izraudzīties krēmu, kas satur keramīdus. Šie ir galvenie ādas ārējā slāņa strukturālie komponenti, kas saglabā mitrumu ādā un ir svarīgi ādas
atjaunošanās procesam. Daudzi pētījumi ir parādījuši, ka kosmētikā esošie keramīdi palīdz atjaunot bojātās ādas aizsargbarjeru. Šie komponenti uz produkta etiķetes norādīti ar tādiem apzīmējumiem kā ceramide AP, ceramide EOP, ceramide NG, ceramide NP, ceramide NS.
07. Janvāris, 2021