Šūpuļkrēsliņi, staiguļi, karuseļi – bērna aprūpes lietas, kas palīdz vecākiem, bet nepalīdz mazulim
Par to, kāpēc šīs un līdzīgas mantas nav noderīgas bērna aprūpē, stāsta “Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.
Ko vēlas mazulis?
Domājot par dažādiem palīglīdzekļiem, ko vecāki nereti iegādājas, lai rūpētos par savu nesen pasaulē ieradušos bērnu, fizioterapeite norāda – lai arī vecāku ikdienu tie nudien varētu atvieglot, tie nenāk par labu mazulim un nesekmē viņa attīstību. Gadījumos, kad vecāki šīs ierīces izmanto bieži un ilgstoši, var notikt tieši pretējais – iespēja bērnam dabiski augt un attīstīties tiek kavēta. “Ko vecāki domā, iegādājoties šīs lietas? Visticamāk, par sevi un savu ērtību. Vai arī vecāki domā – ja viņiem patīk, tad bērnam arī patiks šīs lietas, taču mazajam šādas lietas nav nepieciešamas,” atzīst speciāliste.
To, kādu ietekmi šie līdzekļi atstās uz bērnu, nav paredzams – cik bērnu, tik iespējamo variantu. Kādu šo lietu izmantošana tik ļoti neiespaidos, taču, ja bērnam ir pazemināts vai paaugstināts muskuļu tonuss, ir bijušas dzemdību traumas, bērns ir emocionālāks, ietekme var būt jūtamāka.
Staigulīši – neveicina staigāšanu, bet gan iemāca to darīt nepareizi!
Staiguļi mēdz būt dažādi. Populāri ir staigulīši ar galdiņu un ritenīšiem, krēsliņu, kuros ieliek mazo. Speciāliste uzsver – bērna attīstībai šādi rīki neko labu nedod! “Ja mazuli, kurš vēl nestāv, liek jebkāda veida staigulī, viņam var palielināties muskuļu tonuss, piemēram, plecos, kājās, mugurā. Bērnam būs jāsasprindzinās, viņš nespēs kontrolēt savu stāju, tāpēc var veidoties nepareizas stājas stereotips, jo mazajam būs jāpieliek pūles, lai saglabātu vertikālu pozu,” teic Jekaterina Bovtramoviča. Taču, ja bērns nevar pats noturēt ķermeni vertikālā pozīcijā, viņš sasprindzināsies, lai nenokristu un noturētos.
Staigulīšu lietošana var veicināt staigāšanu uz pirkstgaliem. Ja tiek lietots staigulis ar galdiņu, bērns ar rokām balstīsies pret to, taču pēdas karāsies, pieskarsies pie grīdas, bērns mēģinās veikt kustības ar pēdām, bet par pareizu gaitu un kustības stereotipu šeit noteikti nevar runāt, uzsver speciāliste.
Staiguļu negatīvā ietekme uz bērna attīstību:
- veicina staigāšanu uz pirkstgaliem;
- veicina nepareizas stājas un gaitas veidošanos;
- bērnam būs raksturīgi pussaliekti ceļi, var veidoties nepareizi muguras izliekumi.
Staiguļa izmantošanas iespaidu uz bērnu prognozēt nevar, jo tas atkarīgs no tā, kādu (cik nepareizu) pozu mazulis staigulī ieņems. No tā arī būs atkarīga staiguļa ietekme uz ķermeni, stāju un gaitu kopumā.
Atgādinājums vecākiem!
Ar mazuļa likšanu staigulī vecāki iejaucas bērna dabiskajā attīstībā un to izjauc! Nevienā rokasgrāmatā vai padomos, ko raksta ārsti vai izglītības speciālisti, nav rekomendēts likt bērnu staigulī, tā izmantošana nav ieteicama. Nav nepieciešams steidzināt bērna attīstību un kā īpaši veicināt staigāšanu – ja mazais gribēs, viņš tāpat staigās!
Jautājums – ja staiguļi ir nevēlami, kāpēc vecāki tos lieto un tie ir nopērkami? Skaidras atbildes uz šo jautājumu nav, taču, iespējams, ka vecākiem tas rada ilūziju, ka bērns ir labāk pieskatīts un dod vairāk brīvības pašiem pieaugušajiem.
Šūpuļkrēsliņi – tikai īslaicīgi un neregulāri
Ar vibrāciju, mūziku, grabulīšiem, viegli un ērti pārnēsājami – šūpuļkrēsliņi ir tik pievilcīgi un rada sajūtu, ka bērnu tik droši ir paņemt visur līdzi, pat uz dušas telpu! Ja tas ir ļoti īslaicīgi un nav regulāri, šādus rīkus var izmantot. Taču, ja tas notiek ilgstoši un regulāri, tas ietekmē mazuļa attīstību un var to bremzēt – bērns nemācās kustēties, velties, griezties, bet gan atrodas vienveidīgā pozīcijā. Precīzs laiks, ko būtu pieļaujams bērnam atrasties šajās ierīcēs, nav nosaucams, taču uzsvars ir uz to, lai tas nenotiktu regulāri un ilgi.
“Bērns šādā ierīcē ir imobilizēts, viņam nav iespēju attīstīties, bērns ir piesprādzēts un ierobežots savās kustībās. Ja bērns šādā ierīcē atrodas pussēdus pozīcijā, tas var atstāt ietekmi uz muguras attīstību. Viena no komplikācijām, pārāk daudz un ilgstoši esot pussēdus stāvoklī, ir, ka bērns pēc tam, atrodoties uz gludas virsmas, cels galvu uz augšu, mēģinot ieņemt pussēdus pozu. Taču šādu pozu bērns caur celšanos augšup ieņemt nevar. Vecākiem var rasties priekšstats, ka mazulis šādā veidā trenē vēdera presi vai mēģina apsēsties, taču tas tā nenotiek! Šāda galvas celšana uz augšu ir viena no pazīmēm, ka bērns pārāk ilgi atrodas šūpuļkrēsliņā vai auto krēsliņā, īpaši, ja bērnam ir tendence uz palielinātu muskuļu tonusu,” atklāj Jekaterina Bovtramoviča.
Karuseļi – slodze bērnu nervu sistēmai
Mūzika, kustīgi priekšmeti, skaisti zvēriņi – jā, pieaugušā acij un nervu sistēmai muzikālais karuselis varbūt ir laba doma, taču mazuļa attīstībai un labam miegam tas nav vēlams. Skaņa un kustības pārlieku noslogo bērna nervu sistēmu. “Parasti novērojamas divas reakcijas bērniem, kuriem tiek piedāvāti šādi karuseļi, – viņi vai nu aizmieg, vai raud. Turklāt aizmigšana rada mānīgu iespaidu, ka bērns laimīgi ir iemidzināts, taču mazais nespēj pats tikt galā vai aiziet prom no šīs situācijas, viņam tā ir par intensīvu. Tāpēc bērns vai nu raud, vai no pārguruma iemieg, tādējādi bēgot no situācijas,” stāsta speciāliste.
Karuseļi bērna sejai ir diezgan tuvu, no mazuļa skatījuma viņš redz zvēru astes, tikai vecāki no augšas redz skaistus putniņus.
Ko bērnam piedāvāt?
- Bērnam jāpavada laiks uz grīdas – viņam ir vajadzīga piemērota vide, kas veicinās viņa attīstību. Laikā, kad mazulis jau ir atklājis savas rokas, sāk tās pētīt, ir laiks viņam pārcelties dzīvoties uz grīdas – cietas, vienmērīgas virsmas, no kuras nevar nokrist. Ja gribas drošu vidi, var izmantot atdalošo sētiņu, kas norobežo bērnu, lai viņš nevarētu piekļūt bīstamām vietām mājoklī. Cieta, stingra virsma, piemērotas rotaļlietas rosinās mazuli izmantot visu savu potenciālu, lai sekmīgi augtu, iepazītu pasauli un attīstītos, lai nebūtu ierobežota lielo kustību attīstība.
- Mantas ir galvenais bērna palīgs, lai attīstītos, turklāt vienkāršas, vieglas lietas maziem bērniem būs īpaši piemērotas – bumba, lupatiņa, grabulītis. Tieši mantas, kas ir ērti pieejamas uz grīdas, izraisa bērnam motivāciju turpināt darboties un attīstīties, sniegties pēc tām, satvert tās, vēlāk jau velties un pārvietoties. Taču mantu arī nedrīkst būt par daudz, lai bērns nezaudē spēju koncentrēties.
- Karuseļa vietā var iekarināt nelielu mantiņu, kas centrēti uzkarināta virs gultiņas. Jā, tas var attīstīt rokas pacelšanu uz augšu un centrāciju. Līdz kādam laikam tas ir labi, taču vēlāk bērnam jāattīsta skatīšanās un stiepšanās sānis, tāpēc pārāk ilgi grabulīti virs mazā gultiņas nevajadzētu atstāt, labāk piedāvāt rotaļāties uz grīdas, liekot mantiņas sānis no bērna, lai motivētu viņu velties uz sāniem – bērns skatīsies uz mantiņu, stiepsies pēc tās un sāks velties.
02. Decembris, 2021