Rimi bērniem logo

Vasara un gaisa kondicionētāji. Vai bērni no tiem jāsargā?

Karstā laikā kondicionētājs atvēsina un sniedz labsajūtu. Tomēr retas ir tās reizes, kad aizdomājamies arī par tā nelabvēlīgo ietekmi uz mūsu un bērnu veselību. Pediatre un Rimi Bērniem eksperte Sanita Mitenberga sniedz praktiskus ieteikumus tiem, kas iecienījuši kondicionētāju lietošanu.

Kad spoži spīd saule un termometra stabiņa rādītājs paaugstinās ar katru brīdi, tā vien gribas atrast kādu vietu, kur paglābties no karstuma. Tā var būt automašīna, veikals vai kāda kafejnīca, kur ieslēgts kondicionētājs. Ja pieaugušais spēj objektīvi izvērtēt savas sajūtas, tad bērnam to izdarīt ir grūtāk. Ja atvase ir sakarsusi un pēkšņi nonāks vietā, kur temperatūra ir daudz zemāka, tas var veicināt ne tikai saaukstēšanos, bet arī citu slimību rašanos.

Katrs bērns uz kondicionētāju darbību var reaģēt citādi. Kādam tas būs iemesls klepum vai iesnām, citam var tikt apsaldēti muguras muskuļi, bet dažiem neizraisīs nekādu diskomfortu

Gaisa kondicionētāju sistēmas galvenā funkcija ir nodrošināt vēlamo temperatūru, relatīvu gaisa mitrumu un gaisa kustības ātrumu, lai tas viss radītu komfortablu vidi telpā. Ja agrāk šīs iekārtas varēja redzēt reti, tad tagad ar kondicionētājiem sastopamies it visur – sabiedriskās iestādēs, lielveikalos, transporta līdzekļos un arī mājās. Bet, ja starp āra gaisa temperatūru un kondicionētāja nodrošināto cilvēkam rodas pēkšņas temperatūras un gaisa mitruma izmaiņas, tas ietekmē elpošanas sistēmu – īpaši bērniem ar hroniskām augšējo elpceļu slimībām. Straujā atdzišana samazina cilvēka imunitāti. Kondicionētāji sausina ādu un gļotādu, tādējādi pazeminot tās aizsargspējas. Rodas kairinājums, nieze, deguna un rīkles gļotādas iekaisums, balss aizsmakums, acu gļotādas iekaisums jeb konjunktivīts.

Tie, kas ikdienā izmanto kondicionētājus, mēdz aizmirst, ka arī telpas, kurās ir šīs iekārtas, ir jāvēdina

Katrs bērns uz kondicionētāju darbību var reaģēt citādi. Kādam tas būs iemesls klepum vai iesnām, citam var tikt apsaldēti muguras muskuļi, bet dažiem neizraisīs nekādu diskomfortu. Diemžēl neapdomīga atrašanās ieslēgtu kondicionētāju tuvumā var kļūt par iemeslu arī nopietnākām slimībām. Tās var sākties ar sausu un kairinošu klepu un pāriet deguna blakusdobumu iekaisumā, bronhītā vai pat plaušu karsonī. Galvenais šo dzesēšanas iekārtu lietošanas noteikums būtu – darīt to ar mēru. Ja vecāki novēro, ka viņu bērnam atrašanās kondicionētāju tuvumā provocē dažādas slimības, tad tas ir jāņem vērā un jāpalīdz bērnam atvēsināties citā veidā.

Tie, kas ikdienā izmanto kondicionētājus, mēdz aizmirst, ka arī telpas, kurās ir šīs iekārtas, ir jāvēdina. Vēlamā gaisa temperatūra telpās ir no +21 līdz +25 grādiem, bet gaisa mitrums – ap 60 %. Veikalos (īpaši pārtikas) gaisa kondicionēšanas sistēmas ir noregulētas uz zemākām temperatūrām, tāpēc svarīgi bērnam līdzi ņemt kādu apģērbu (jaciņu, mazuļiem sedziņu ratos), lai to varētu uzvilkt, ieejot tajos.
Tāpat svarīgi arī pievērst pastiprinātu uzmanību regulārai kondicionētāju filtru maiņai. Katrs ražotājs, protams, nosaka savu iekārtu apkopes intensitāti, bet vidēji tas ir reizi gadā – atkarībā no to lietošanas intensitātes.

Ieteikumi gaisa kondicionētāju lietotājiem:

  • jāievēro temperatūras starpība starp gaisa temperatūru ārā un telpās. Tai nevajadzētu nepārsniegt 2–5 grādus;
  • novirzīt aukstā gaisa plūsmu prom no sevis un bērna;
  • apmeklējot vietas, kur, iespējams, būs ieslēgts gaisa kondicionētājs, ieteicams līdzi ņemt kādu siltāku jaku vai plecu lakatu. Ja iespējams, vietas, kurās tiek kontrolēta gaisa temperatūra, apmeklēt reti.

Veselība

25. Jūlijs, 2019


Lasi vairāk