X un O veida kājas mazulim. Kad par to jāsāk uztraukties?
Par to, kad runa ir par normu un kad tomēr jāmeklē speciālista palīdzība, stāsta fizioterapeite un “Rimi bērniem” eksperte Jekaterina Bovtramoviča.
Visiem mazuļiem piedzimstot fizioloģiski kājas ir O veida formā, un tā visbiežāk saglabājas līdz pat pusotra gada vecumam. Taču arī vēlāk nav lieki jāsatraucas, jo vairumam bērnu O veida kājas iztaisnojas līdz divu gadu vecumam, bet X veida kājas – līdz piecu gadu vecumam, vēlākais līdz skolas gaitu uzsākšanai.
Kāpēc veidojas vizuāli izteikta deformācija
* Kad mazulis ceļas kājās, uz tām gulstas viss viņa svars. Kauli mazam bērnam vēl ir mīksti, tāpēc – jo lielāks ir bērna svars, jo lielāka iespēja, ka kājas varētu deformēties. Vai bērnam radīsies X vai O veida deformācija, ir atkarīgs gan no locītavu saišu stipruma, gan no muskuļu attīstības.
* Izteikta O veida deformācija veidojas, ja bērns ļoti agri sāk staigāt. Tiem mazuļiem, kas pieceļas kājās sešu septiņu mēnešu vecumā, vienmēr attīstās O veida kājas. Ja bērnam jau ir tendence uz deformāciju, agrīna slodze uz kājām šo deformāciju padziļina.
* Ja mazulis nesaņem pietiekami D vitamīna, viņš slimo ar rahītu – D vitamīna trūkums padara kaulus mīkstākus. Rahīts gaidāmajam bērnam var veidoties vēl grūtniecības laikā, ja mamma neuzņem pietiekamu daudzumu D vitamīna.
* Visbiežāk, ja bērnam sākotnēji ir O veida kājas, laika gaitā tās pārveidojas par X veida formas kājām. Un tādas tās var būt līdz pat skolas vecumam un tad pakāpeniski iztaisnoties. Ja vēl ap astoņu gadu vecumu bērna kājas saglabā X veida formu, tad gan nepieciešama ārsta konsultācija.
D vitamīna trūkums padara kaulus mīkstākus. Rahīts gaidāmajam bērnam var veidoties vēl grūtniecības laikā, ja mamma neuzņem pietiekamu daudzumu D vitamīna.
Kādi piesardzības pasākumi jāievēro, lai neveicinātu kāju deformāciju
* Lai neprovocētu deformāciju, visu bērna augšanas laiku jāparūpējas, lai viņš uzņemtu pietiekami daudz D vitamīna.
* Nepieciešams izvairīties no sporta veidiem, kas pārslogo bērnu. Piemēram, trīsgadniekam vajag ikdienā kustēties, taču bērna veselībai par labu nenāks vecumam neatbilstoša slodze, ko rada kā vecāku, tā treneru vēlme panākt, lai bērns jau agrīni demonstrētu labus sasniegumus sportā vai dejās.
Ja bērnam attīstās X veida kājas, visbiežāk tas iet rokrokā ar vaļīgām locītavu saitēm. Šajā gadījumā svarīgi bērnu ne tikai fiziski nepārslogot, bet arī izvairīties no traumatiskiem komandu sporta veidiem, kuros viegli gūt savainojumus.
* Ja bērnam veidojas kāju deformācijas, vecākiem vajadzētu parūpēties, lai mazulim nebūtu ilgstošas statiskas slodzes. Šādos gadījumos nevajadzētu savu atvasi virzīt, piemēram, vijoles spēles pulciņā, kas paredz ilgu stāvēšanu kājās.
* Jebkurš smagums, ko bērns nes, ir papildu slodze kā mugurkaulam, tā kājām. Lai izvairītos no kāju deformācijām, vajadzētu atteikties no sporta veidiem, kuros nepieciešams cilāt smagumus. Tāpat ikdienā labi skolas vecuma bērnus nodrošināt ar rezerves grāmatām, lai daļu var atstāt skolā un tās nebūtu jānes no mājām uz skolu un otrādi. Veikalos, protams, var nopirkt ortopēdiskas mugursomas, taču jāsaprot, ka smagumu no bērna kājām un locītavām tās nenoņems tik un tā.
* Jārūpējas, lai bērns ēstu veselīgi un viņam neveidotos liekais svars.
* Ja bērnam novēro kāju deformāciju, nepieciešams izvēlēties apavus, kas stabilizē un atbalsta potītes.
X formas patoloģija sastopama biežāk nekā O veida. Meitenēm to novēro biežāk nekā zēniem, jo viņām ir platāks iegurnis.
Kad nepieciešams konsultēties ar ārstu
X formas patoloģija sastopama biežāk nekā O veida. Meitenēm to novēro biežāk nekā zēniem, jo viņām ir platāks iegurnis.
Ja šķiet, ka deformācija ir ļoti izteikta, tad labi ar bērnu aiziet pie speciālista uz konsultāciju. Par X veida kāju deformāciju varam runāt, ja bērnam, stāvot ar kopā sakļautiem ceļiem, attālums starp iekšējām potītēm ir vairāk nekā pieci centimetri. Šajā gadījumā noteikti jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta.
Vizuāli bērns ar X veida formas kājām arī ejot pēdas griež uz iekšpusi. Tas savukārt ved pie nākamās patoloģijas – plakanās pēdas, jo bērns balstās tikai uz pēdu iekšējām malām.
Ja bērnam ir O veida kāju deformācija, stāvus pozīcijā, kad pēdas ir sakļautas kopā, starp ceļiem veidojas liela sprauga. Jo tā izteiktāka, jo deformācija lielāka.
Kā abas deformācijas var koriģēt? Parasti ārsts rekomendē ārstniecisko vingrošanu, masāžas un fizikālās medicīnas procedūras, kas nostiprina kāju muskulatūru. Deformāciju var koriģēt arī ar speciāliem apaviem, kas gan atbalsta potīti, gan arī liek svaram vienmērīgi sadalīties pa visu pēdu. Atsevišķos gadījumos var būt nepieciešamas ortozes vai šinas. Vissarežģītākajos gadījumos kā pēdējā iespēja tiek apsvērta ķirurģiska iejaukšanās.
05. Februāris, 2019