Zīdainis ziemā. Svarīgākais, kas par to jāzina jaunajiem vecākiem
Vairumā gadījumu bērnu pirmo reizi uz brīdi izved ārā, kad dodas mājās no slimnīcas. Ja mazulis pasaulē nācis mājdzemdībās, pirmā pastaiga var būt pat nākamajā dienā pēc piedzimšanas, ja laikapstākļi pašai māmiņai šķiet tīkami. Tātad – vecāki vērtē savas sajūtas un vadās pēc tām. Ja laiks ir vēsāks, laukā iešanu labāk uz pāris dienām atlikt. Proti, zīdainis pie jaunajiem apstākļiem, tostarp pastaigām, ir jāpieradina.
Pirmās pastaigas ziemā
Jaundzimušā pirmajai pastaigai nebūs piemērota temperatūra, kas zemāka par mīnus pieciem grādiem. Taču, ja ir siltāks, nav vējains un neputeņo, tad droši – mazuļa pirmā iepazīšanās ar svaigu āra gaisu var ilgt līdz 30 minūtēm, nākamajās dienās līdz 40 minūtēm. Ar to pašu nosacījumu – ja laukā nav aukstāks par mīnus pieciem grādiem. Nesen dzimušo mazuli var radināt pie 40 minūšu pastaigām pat trīs reizes dienā. Ja laikapstākļi nelutina un gaiss ir mitrs, pūš salts vējš, tad pastaigu var aizvietot ar gulēšanu ratiņos uz balkona vai pie atvērta loga, proti, ratiņus aizklājot ar sedziņu.
Diendusa aukstumā – jā vai nē?
Zīdaiņus, kas ir vecāki (trīs četri mēneši), var radināt arī pie zemākas gaisa temperatūras, un pastaigā doties, ja laukā ir līdz mīnus 15 vai pat 20 grādiem, atkarībā no tā, vai ir saulains un gaiss ir sauss. Var ļaut mazulim ratiņos gulēt diendusu pat divas līdz trīs stundas – tik, cik laiks starp
zīdaiņa ēdināšanu.
Vai mazulim nav auksti? Lai nebūtu, bērns silti jāsaģērbj, arī rati „jānosiltina” ar speciālu ratos ieliekamu guļammaisu, vislabāk no aitādas, jo tas ir dabisks, ne sintētisks materiāls un spēj uzturēt siltumu, pat ja ārā ir mīnus 25 grādi. Tomēr atcerieties, ka arī tādos laikapstākļos iespējams gūt nopietnus sejas apsaldējumus. Tāpēc biežāk sekojiet līdzi, vai mazulim ratiņos nekļūst par aukstu. Savukārt, ja ziema ir silta un laukā plus divi vai nulle grādu, tik un tā ratos var klāt guļammaisu, bet tad mazulis jāsaģērbj nedaudz plānāk.
Zīdaiņa ziemas apģērba komplektam jābūt šādam:
- apakškrekls vai bodijs,
- rāpulis,
- siltas zeķes,
- divas cepures – plānāka un pa virsu biezāka,
- silta jaka,
- siltākas bikses (ja ārā temperatūra ir zemāka par nulle grādiem),
- elpojošs, mitrumu necaurlaidīgs ziemas kombinezons.
Ja ratos ieklāts guļammaiss, tad likt pāri vēl segu nav vajadzības.
Ādas aizsardzībai
Ziemā mazuļa ādai nepieciešamas īpašas rūpes, jo tā ir ļoti jutīga un brāzmains vējš un sals var kairināt sejas ādu, īpaši uz vaigiem, deguna un zoda, un tā kļūt sausa. Tas bērnam, protams, rada diskomfortu un nepatīkamas sajūtas. Lai no tā izvairītos, mazuļa sejai jāuzklāj barojošs krēms, kas paredzēts tieši zīdaiņiem pastaigai ziemā. Tas jādara vismaz 30 minūtes pirms došanās laukā, lai krēms paspētu iesūkties ādā, tādējādi nodrošinot nepieciešamo aizsardzības slāni pret aukstumu.
Ja bērns zīž knupi vai mēdz siekaloties, lūpas ir nemitīgi mitras. Lai tās pasargātu no sala, ieteicams izmantot to pašu krēmu vai vēl labāk – lūpu balzamu, ko uzsmērē uz mazuļa lūpām.
Ja tomēr sals ticis klāt bērna ādai, tā ir apsārtusi, tad ieteicams to sasmērēt ar mitrinošu krēmu, bet tikai tad, ja uzturaties mājās. Pirms došanās laukā mitrinošu krēmu nedrīkst klāt. Izvēlies drošus, zīdaiņiem piemērotus, tātad klīniski pārbaudītus ādas kopšanas līdzekļus, kas nesatur krāsvielas un konservantus. Ja tomēr sanācis apsaldēt mazuļa sejas ādu, noteikti sazinies ar savu ģimenes ārstu vai pediatru.
Vēdināšana – labākā profilakse
Tā kā tuvojas gripas un citu vīrusu laiks, telpu vēdināšana jāveic bieži, neraugoties uz to, ka laukā ir ziema. Tas jādara regulāri – īslaicīgi, bet intensīvi. Vislabāk – reizi divās stundās. Ja bērns ir slims, tad vēl biežāk, jo vīruss telpā var „uzturēties” pat no divām līdz deviņām stundām. Logus atverot plaši vaļā un telpā piecas līdz desmit minūtes uztaisot caurvēju, ir pareizāka un efektīvāka vēdināšana nekā tad, ja visu laiku logs ir „ziemas vēdināšanā”. Bērnam jābūt citā telpā, kamēr vēdina istabu. Noteikti aizver durvis uz istabu, kurā atrodies kopā ar mazuli, un drošības labad zem tām paliec sedziņu, lai netiktu klāt caurvējš. Izvēdinātajā telpā atgriezties tad, kad logi aizvērti jau 20 minūtes, jo vēdinot istabas temperatūra var pazemināties par četriem grādiem, atkarībā no laikapstākļiem ārā.
Telpas gaiss ir jāmitrina
Optimālā istabas temperatūra, kurā mazulis justos labi, ir 21 grāds. Taču, kad bērnu izģērbj un ļauj viņam baudīt tā sauktās gaisa peldes, kas ir ļoti ieteicamas, tad istabas temperatūrai jābūt 24 grādi. Ja mājoklis ir vēss, jānodrošina, lai vismaz tajā istabā, kurā zīdainis guļ un uzturas visbiežāk, ir tik silts.
Ja nepieciešams slēgt sildītāju, nenovieto to blakus bērnam un viņa gultiņai vai viegli uzliesmojošiem priekšmetiem, jo mazuļa drošība ir pirmajā vietā. Turklāt sildītājs sausina gaisu, kas var radīt diskomfortu zīdainim. Apkures laikā gaiss mājokļos ir diezgan sauss, tāpēc ieteicams to mitrināt vai nu ar speciālu gaisa mitrinātāju, vai radiatora tuvumā noliekot trauku ar ūdeni vai mitru dvieli. Sauss gaiss sausina arī mazuļa deguna gļotādu, kā rezultātā deguna dobumā var veidoties kreveles. Ja redzams, ka mazajam tāpēc apgrūtināta elpošana, degunu var paskalot ar kādu no fizioloģiskajiem šķīdumiem, kuros ir tāda pati sāļu koncentrācija kā cilvēka ķermenī (piemēram, ar jūras ūdens šķīdumu).
Ko darīt, ja ir iesnas
Pēc piedzimšanas mazais ļoti daudz šķauda, un vecākiem tad liekas, ka bērnam ir auksti un viņš ir nosalis. Taču jaundzimušā šķaudīšana ir normāla, pat līdz divām četrām nedēļām, jo no bērna deguna tīrās augļūdeņi. Ziemā, protams, var gadīties, ka mazais saaukstējas. Un tad vislabākās zāles ir mammas piens, kurā ir daudz imūno vielu. Ka iesnu gadījumā mazulim degunā jāpilina mammas piens, nav uz pierādījumiem balstīta terapija. Kādam tas var palīdzēt, citam ne, jo mammas piens ir trekns un biezs un var zīdaiņa degunu aizķepināt, kas viņa elpošanu vēl vairāk apgrūtinās. Mazulis saņem visas nepieciešamās vielas no mātes piena, kad tiek zīdīts ar krūti, un ar to pietiek. Ja deguns tomēr ir aizlikts, tajā var iepilināt jūras ūdeni, bet tas ir obligāti jāatsūc ar speciālo iesnu atsūcēju. Taču ar šo procedūru nevajag aizrauties, tā jāveic tikai tad, ja redzams, ka mazuļa degunā tiešām ir izdalījumi, kas traucē viņam elpot. Jebkura saaukstēšanās tomēr ir vīruss, tāpēc labi, ja mazo aplūko arī ārsts.
12. Decembris, 2016