Kā izvēlēties pareizu ķiveri un motivēt bērnu to lietot?
Kāpēc nepieciešama ķivere
Ķivere šķiet tik pašsaprotama lieta, bet – vai zinām, kāpēc tā nepieciešama katrā braucienā? Viena galvas trauma var atstāt paliekošus veselības traucējumus uz mūžu.
“Nereti pieaugušie domā, ka ar viņiem un viņu bērniem nekas slikts nenotiks, bet pietiek ar vienu kritienu, lai gūtu traumu. Kritienā var traumēt galvas smadzenes, kas var izraisīt neatgriezeniskus kustību traucējumus,” Kārlis Matisāns mudina aizdomāties. “Tā noteikti ir vecāku atbildība – parūpēties, lai bērnam šādu traumu nebūtu. Tik elementāra lieta kā ķivere var viņu pasargāt.”
Viņš norāda, ka bērns, ripojot ar riteni no kalniņa, var attīstīt ātrumu līdz pat 30 kilometriem stundā.
Pie tāda ātruma braucamais var kļūt nekontrolējams: mazais var nobīties no strauja paātrinājuma un rīkoties neadekvāti, piemēram, pielikt kājas pie zemes. Tam visbiežāk seko kritiens, kura laikā var tikt traumēta galva. “Nav vērts riskēt! Ir jālieto ķivere,” nelokāms drošības jautājumos paliek “Rimi bērniem” eksperts.
Viens noteikums – var braukt, ja galvā ķivere
Jau no pirmajām dienām, kad mazais lieto velosipēdu vai citu braucamo, jābūt noteikumam, ka braukšana un vizināšanās var notikt tikai tad, ja galvā ir ķivere. Ir arī trases un laukumiņi, kur drīkst uzturēties tikai tad, ja braucējs lieto ķiveri.
“Bērns, protams, sākumā var protestēt pret ķiveres vilkšanu, bet tieši vecāku ziņā ir izturēt šos protestus, plānot savu laiku un dienas aktivitātes tā, lai
pārvietošanās ar riteni būtu droša. Kad bērns jau būs pieradis, ka braukšana notiek tikai tad, ja galvā ir ķivere, nebūs diskusiju par to, kāpēc tā jāliek,” būt atbildīgiem mudina eksperts.
Ņem vērā!
To, ko vēlamies sagaidīt no bērna, vajadzētu darīt arī pašiem! Vecāku paraugs ļoti labi kalpo par motivatoru bērnam. Tas var arī samazināt protesta laiku un iebildumus pret ķiveres nēsāšanu.
Kā izvēlēties drošu ķiveri
“Iztēlojies, kā tavs bērns krīt ar galvu pret betonu, un izvērtē ķiveri, kuru gribi pirkt. Vai tā būs gana droša, lai šādā kritienā pasargātu? Vai es vēlos, lai šī konkrētā ķivere ir manam bērnam galvā šāda kritiena laikā? Vai tā spēs pasargāt viņu no traumām?” retoriski, bet tieši vaicā Kārlis Matisāns.
Ķiveres uzdevums ir nevis izturēt 10 triecienus, bet vienu nopietnu triecienu, tāpēc laba ķivere ir ļoti būtiska!
Jāņem vērā, ka pēc nopietna kritiena ķiveri var nākties izmest. Tas uzreiz nenozīmē, ka ķivere ir slikta. Drīzāk to, ka tā labi absorbējusi triecienu.
Izvēloties ķiveri, ņem vērā šos ieteikumus!
- Bērniem piemērota un droša būs tāda ķivere, kas izskatās kā podiņš un pēc iespējas vairāk nosedz galvu – līdz pat galvaskausa pamatnei. Ķiveres, kas nosedz galvu līdz ausīm, traumas gadījumā nepasargā pakausi un galvaskausa pamatni.
- Drošākas būs ķiveres, kam ir lieli izvirzījumi uz ārpusi. Tieši tie pasargā bērna galvu trieciena laikā.
- Pirms iegādāšanās ķivere jāpiemēra! Ķiverei stingri “jāsēž” uz galvas – ja tā ir uzlikta un nav aizsprādzēta, tai tāpat jāturas. Lencīte domāta, lai kritiena laikā atkārtotu sitienu gadījumā ķivere paliktu uz galvas.
- Vajadzētu pirkt tieši bērniem paredzētu, nevis mazu pieaugušo ķiveri. Bērnu ķiverēm ir daudz vairāk polsterējumu un daudz biezāks amortizējošais slānis.
Vai zem ķiveres var vilkt cepuri?
Kad laiks ir vēsāks, vecākiem reizēm šķiet, ka zem ķiveres neieciešams likt cepuri. “Rimi bērniem” eksperts apliecina – ja ķiverei izņem oderi, tad plānu
kokvilnas cepuri var vilkt. Tomēr svarīgi, lai ķivere nespiež un lai ar aiztaisītu aizmugures fiksatoru to nevarētu nocelt nost ar visu cepuri.
25. Aprīlis, 2023