Ziemas prieki kā fiziska aktivitāte – ko tas dod ķermenim, prātam un visai ģimenei?
Kāpēc šādas ziemīgas aktivitātes ir vēlams iekļaut ģimenes ikdienā, stāsta “Rimi bērniem” fiziskās sagatavotības eksperts, sertificēts fitnesa treneris Kārlis Birmanis.
Kustību dažādība
Vienkārši sakot – dažādas ziemas aktivitātes svaigā gaisā ģimenes dzīvesveidu padara aktīvu. “Zināms, ka fiziskas aktivitātes un kustības ir neatņemama aktīva dzīvesveida sastāvdaļa. Ķermenim ir muskulatūra, un tā ir dota, lai mēs kustētos! Būt kustībā ir svarīgi,” saka speciālists.
Viņš uzsver, ka parasti ziemas prieku aktivitātes mēdz atšķirties no tām kustībām, ko veicam ikdienā.
“Vienveidīgas darbības, piemēram, ikdienas pastaigas uz skolu un atpakaļ, ir pārvietošanās kustība, nevis īpaša fiziskā aktivitāte.
Lai arī pastaigas ir ļoti svarīgas un to laikā mēs varam pārslēgties no viena procesa uz otru, izvēdināt galvu, tā tomēr ir pašsaprotama lieta,” turpina Birmanis.
Savukārt garākas pastaigas un papildu fiziskās aktivitātes, kas ir ar nelielu, tomēr nezināmā elementu, sniedz pavisam citas sajūtas kā ķermenim, tā prātam. Pietupieni, lai uzveltu sniegavīru, piku mešana, slidošana, skriešana kalnā ar ragaviņām, lai ātrāk varētu nošļūkt lejā, – tas viss prasa kustības, ko ikdienā parasti nelietojam.
Sirsnīgas sarunas
Tomēr ķermeņa izkustināšana citā veidā un svaiga gaisa saelpošanās nav vienīgie ieguvumi no ziemas priekiem. Darot ko neierastāku, ne tik bieži pieredzētu, izjūtam azartiskumu un ir zināms piedzīvojuma moments. Kurš kuru sapikoja? Vai izdevās nostāties uz slidām? Cik ātri traucāmies lejā no kalniņa? Pēc tam to visu pārrunāt ir tik interesanti!
“Pēc šādiem piedzīvojumiem vienmēr ir saistošas sarunas. Ģimene var dalīties iespaidos, kā gājis, kādi izaicinājumi pievārēti.
Vecākiem tā ir laba izdevība parādīt bērnam, ka viņš ir pamanīts un novērtēts.
Bērnu vecāka atzinība iepriecinās, tādējādi viņš sajutīs, ka ir patiesi svarīgs,” norāda “Rimi bērniem” eksperts.
Ļaujiet bērnam būt!
Šādos ģimenes pasākumos labākais ir, ja vecāki ļauj bērnam būt un piedalīties aktivitātēs tā, kā viņš to prot un kā viņam sanāk. Lieliski, ja ziemas prieki ir azartiska rotaļa, bet tai nav jābūt uz rezultātu vērstai. Tāpēc Birmanis aicina vecākus ar savu pozitīvo piemēru iedvesmot bērnus un parādīt, ka šādas aktivitātes nes prieku!
“Bērnam ģimenes pasākumā nav jāapgūst paši perfektākie slidošanas pamati. Viņam nav jāuzskrien visaugstākajā kalnā, ja to nevēlas,” saka “Rimi bērniem” eksperts.
Un vēl vecākiem jārēķinās – mazāki bērni var demonstratīvi izrādīt, ka kaut kas nesanāk, grūstīt inventāru.
Iespējams, tā viņi ziņo, ka ir pietrūcis vecāka uzmanības.
“Es ieteiktu mazāk bērnam mācīt, kā tieši darīt kādu lietu, bet būt blakus – bērni paši to iemācīsies! Viņi mācās no savām kļūdām,” norāda treneris. “Ja mēģināsim viņus ielikt rāmītī, sniegsim pārāk daudz informācijas, bērns jutīsies samulsis. Tā vietā – uzvelkam slidas vai pikošanās cimdus un dodamies! Bērni ies līdzi un redzēs prieku.”
Dažas piebildes
- Ja vēlaties iemācīt bērnam slidot, slēpot vai kādu citu aktivitāti, laba doma ir par to vienoties ar instruktoru. Speciālistam ir savas metodes, kā strādāt ar bērniem, un viņš parasti ir autoritāte, kuru bērni klausa.
- Parūpējieties par siltu un, vēlams, mitruma necaurlaidīgu apģērbu, kā arī kārtīgiem ziemas apaviem.
- Atcerieties par drošību! Ja dodaties pastaigā pa tumsu, parūpējieties, lai autovadītāji jūs varētu pamanīt. Vietās, kur nepieciešams lietot ķiveri vai citus individuālos aizsarglīdzekļus, izmantojiet tos paši un lieciet to darīt arī bērnam.
Lai piedzīvojumiem bagāta šī ziema!
12. Decembris, 2022