Single image Single mobile image

Izproti atšķirību starp 'izlietot līdz' un 'ieteicams līdz' derīguma termiņa norādēm

Mūsu iepirkšanās paradumi un lēmumi, ko pieņemam pārtikas veikalā, ir ciešā saistībā ar pārtikas daudzumu, ko izmetam. Šeit ir daži vienkārši ieteikumi, kā izvairīties no pārmērīgas iepirkšanās, ietaupīt naudu un izniekot mazāk pārtikas.

Gandrīz 40% eiropiešu domā, ka šīs norādes “ieteicams līdz” un “izlietot līdz” ir mulsinošas. Lai izvairītos no pārtikas izniekošanas, mēģināsim šo jautājumu noskaidrot.

'Izlietot līdz' attiecas uz drošumu

'Izlietot līdz' datums attiecas uz pārtikas drošumu. Pārtikas produktus drīkst apēst līdz šim datumam, bet ne vēlāk. „Izlietot līdz” datumu Tu atradīsi uz produktiem, kas ātri bojājas – gaļas, zivīm un gatavajiem salātiem.

'Ieteicams līdz' informē par kvalitāti

Norāde 'Ieteicams līdz' attiecas uz pārtikas kvalitāti. Pārtiku būs droši ēst arī pēc šī datuma, taču tā var vairs nebūt tik garšīga. Tās aromāts un struktūra varbūt jau būs sākusi izmainīties. 'Ieteicams līdz' norāde parādās uz saldētas vai žāvētas pārtikas, kā arī uz konservētiem produktiem.

Daži vērtīgi padomi...

Neej iepirkties, būdams izsalcis

Visticamāk Tu nopirksi vairāk nekā nepieciešams, vai arī neaprobežosies ar to, kas pārtikas sarakstā, ja iepirksies izsalcis.

Izvēlies precīzu daudzumu.

Dod priekšroku pārtikai (augļiem, dārzeņiem, riekstiem utt.), kas nav iepakoti. Tādā veidā Tu iegādāsies nepieciešamo daudzumu un nenopirksi vairāk, un tas nozīmē – neizniekosi pārtiku.

Apdomā divreiz!

Pirms izvēlies produktus “trīs vienā” vai “megapakā”, apdomā, vai Tev tādi patiešām nepieciešami. Ja ir nepieciešami, tad noteikti tos pareizi uzglabā un apēd pirms beidzies lietošanas termiņš

Dīvainas formas augļi un dārzeņi.

Daudzi augļi un dārzeņi tiek izmesti tikai tāpēc, ka to forma, izmērs vai krāsa neatbilst kaut kādiem standartiem. Taču vairumā gadījumu tie ir pilnībā derīgi ēšanai.

Informācija no pārtikas atkritumu mazināšanas rokasgrāmatas “Ar cieņu pret pārtiku”, kas izveidota projektā “Ar cieņu par pārtiku: Globālā pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai neformālā izglītībā” (СSO-LA/2017/388-342). Ar pilno rokasgrāmatas versiju iespējams iepazīties organizācijas Zaļā Brīvība mājaslapā.

Uzzini, kā vēl iespējams samazināt izmestās pārtikas apjomus

 

Uzzini vairāk